„Mam kamienie w nerkach” – tak często mówią o sobie ludzie, którzy wiedzą, że mają kamicę moczową. To jedna z najczęstszych chorób układu moczowego. Jakie są jej przyczyny, jak można ją leczyć? O tym w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy z dr Małgorzatą Wojtczak, pediatrą, nefrologiem.
– Kogo częściej dotyczy kamica nerkowa, kobiet, czy mężczyzn?
Kamica nerkowa, to dość powszechna choroba. Czterokrotnie częściej występuje u mężczyzn i to najczęściej u panów w kwiecie wieku, bo pomiędzy 30., a 50. rokiem życia. Spowodowane jest to tym, że u mężczyzn częściej występują wady układu moczowego.
– Jakie są przyczyny tej choroby?
Oprócz wspomnianych przeze mnie wad układu moczowego, przyczyną kamicy nerkowej są także geny, czyli dziedziczenie tej choroby od rodzica, czy dziadka. Bardzo ważna jest także nasza dieta oraz aktywność życiowa.
– Jak się objawia kamica nerkowa?
One są różne, ale takim pierwszym, który zwykle zaskakuje pacjenta, to jest atak kolki nerkowej. To jest bardzo silny ból brzucha z promieniowaniem do podbrzusza albo do zewnętrznych narządów płciowych. To także ból promieniujący do krzyża, czasami błędnie określany jest jako rwa kulszowa. Często towarzyszy temu gorączka, krwiomocz, może też wystąpić zakażenie układu moczowego.
Ten ból jest czasami tak silny, że wymaga podania leków narkotycznych. Niektóre kobiety porównują go z bólami porodowymi.
Najczęściej jest tak, że człowiek przez wiele lat ma kamicę nerkową i nawet o tym nie wie. Kamica nerkowa jest chorobą, która niejako się skrada. Może się rozwijać nawet przez kilka lat.
Posłuchaj całej rozmowy
Część pierwsza:
Część druga: