W województwie świętokrzyskim powstanie Wiślana Trasa Rowerowa i szlaki turystyczne „greenways”. Władze regionu spotkają się z przedstawicielami województwa podkarpackiego, by rozmawiać o inwestycjach ważnych dla obu regionów.
Posiedzenie zaplanowane jest na 11 września w Sandomierzu – informuje Marcin Piętak, dyrektor gabinetu marszałka.
– W spotkaniu wezmą udział zarządy obu regionów oraz pracownicy poszczególnych departamentów urzędów marszałkowskich. Dyskusja dotyczyć będzie wspólnych projektów. Władze regionów porozmawiają między innymi o budowie drogi S74, a także modernizacji linii kolejowej numer 25 – mówi.
W planie są też rozmowy na temat Wiślanej Trasy Rowerowej. To ogólnopolska inwestycja, mająca objąć w sumie osiem województw leżących nad Wisłą. Jak mówi Maciej Długosz, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki w urzędzie marszałkowskim w Kielcach większość regionów trasę już zbudowało bądź są na etapie jej tworzenia.
– Lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie są w stadium początkowym. Chcemy wraz z województwem podkarpackim ustalić działania dotyczące odcinka łączącego pogranicza obu województw. W zamyśle jest utworzenie szlaku rowerowego po obu stronach Wisły. My chcemy zaproponować dwuetapową realizację inwestycji – podkreśla dyrektor.
W pierwszym etapie ścieżka miałaby przebiegać naprzemiennie, raz z jednej, raz z drugiej strony Wisły i łączyć miejsca najbardziej atrakcyjne turystycznie. Jak podkreśla Maciej Długosz, władzom regionu zależy na wyeksponowaniu Sandomierza, ale chcemy pokazać także Baranów Sandomierski, który leży po stronie podkarpackiej. Dokładny przebieg trasy należy więc ustalić wspólnie. W drugim etapie ścieżki powstałyby już po obu stronach rzeki.
Strona podkarpacka podczas spotkania chce z kolei poruszyć temat szlaków turystycznych „greenways”. To ekologiczne szlaki turystyczne, które miałaby zostać wyznaczone i wykonane w obu województwach. W regionie świętokrzyskim pod uwagę brane są miejsca przebiegu dawnych nieczynnych torowisk kolei wąskotorowej.
Marcin Piętak podkreśla, że województwa muszą zawrzeć porozumienie, by móc starać się o ministerialne, bądź unijne fundusze niezbędne do realizacji tych inwestycji. Na posiedzeniu najprawdopodobniej zostanie podpisana deklaracja o wzajemnej współpracy.