Podręcznik „Bezpieczna szkoła”, w którym opisane są zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów, trafi do placówek oświatowych w całej Polsce.
Publikacja została przygotowana przez ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej i zawiera wytyczne dla dyrektorów szkół i organów prowadzących placówki. Ponadto wszyscy pracownicy szkoły będą mieli obowiązek szkolenia się z udzielania pierwszej pomocy.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty uważa, że podręcznik „Bezpieczna szkoła” pomoże dyrektorom placówek.
– Są w nim pokazane procedury, jak postępować w przypadku zagrożenia oraz jak im zapobiegać. Nasze świętokrzyskie szkoły są bezpieczne dla uczniów, większość nauczycieli jest przeszkolona z udzielania pierwszej pomocy, w wielu placówkach jest też monitoring. Ale zawsze warto zadbać, żeby było jeszcze bezpieczniej – twierdzi kurator.
Jak podkreśla Kazimierz Mądzik, ważne jest uregulowanie prawa dotyczącego zasad monitoringu w szkole. Po wprowadzeniu RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych, wielu dyrektorów placówek oświatowych miało wątpliwości, czy kamery w szkole są dopuszczalne. Wszelkie wątpliwości dzięki publikacji MEN powinny zostać wyjaśnione. Kurator nie ukrywa, że – jego zdaniem – monitoring jest w szkole bardzo potrzebny. Powołuje się na własne doświadczenie jeszcze z czasu, kiedy był dyrektorem Zespołu Szkół Informatycznych w Kielcach.
– Miałem pełny monitoring wizyjny, czyli kamery na zewnątrz i wewnątrz szkoły. Nauczycielskie dyżury podczas przerwy na korytarzu na pewno pomagają. Ale nauczyciel nie widzi wszystkiego. Natomiast kamera tak. Poza tym obraz jest zapisywany. Monitoring pozwolił uniknąć wielu problemów – twierdzi Kazimierz Mądzik.
W podręczniku znajdą się też zalecenia dotyczące zapewniania uczniom bezpieczeństwa w Internecie.