W gminie Końskie rozpoczyna się największe patriotyczne święto. Celem Koneckiego Września jest upamiętnienie wszystkich, którzy walczyli zarówno we wrześniu 1939 roku jak i w czasie całej II wojny światowej.
Obchody rozpocznie zapalenie zniczy pod Tablicami Katyńskimi przy Alei Katyńskiej o godzinie 14.30. Jak informuje Marzena Kądziela, wicedyrektor Domu Kultury w Końskich, w sobotę na koneckim cmentarzu przed pomnikiem partyzantów o godz. 16.00 odbędzie się Apel Pamięci.
– Oprócz przybliżenia historii koneckiego września zaplanowano recytację wierszy patriotycznych przez znanego aktora Andrzeja Młynarczyka – dodaje wicedyrektor.
Także w sobotę, w miejskiej bibliotece o godz. 18.00, odbędzie się wieczór wspomnień z kombatantami. Dodatkowo Marek Jedynak z kieleckiego IPN, opowie o „Dziennikach Staszka”, swojej najnowszej publikacji historycznej. Książka opisuje kampanię 1943 roku w Górach Świętokrzyskich z perspektywy jej uczestnika.
Jak dodaje Marzena Kądziela, w niedzielę (1 września) na placu przed Kolegiatą Świętego Mikołaja o godz. 9.30 odprawiona zostanie msza polowa. Przed liturgią wystąpią młodzi artyści z Domu Kultury oraz aktor Andrzej Deskur, który będzie recytował wiersze patriotyczne.
Później, w domu kultury o godz. 16.30, odbędzie się prelekcja Krzysztofa Woźniaka, lokalnego historyka i autora popularnego bloga konskie.org.pl. Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa zdjęć historycznych „Końskie w czasach okupacji hitlerowskiej 1939-1945”.
Jak dodaje Marzena Kądziela, główna część obchodów organizowanych przez dom kultury to koncert „Wyśpiewane historie”, który rozpocznie się o godz. 17.00 na scenie letniej domu kultury. – Wystąpią młodzi wokaliści z akompaniamentem zespołu kierowanego przez Romana Cieślaka – informuje Marzena Kądziela.