Realizacja rządowych programów wprowadzanych przez Beatę Szydło i Mateusza Morawieckiego – to najważniejsze zadania kończącej się kadencji wojewody świętokrzyskiego. Obecnie kandydująca na posła Agata Wojtyszek, jako jeden z najważniejszych punktów wskazała także wydarzenia odbywające się w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Były to koncerty na Kadzielni z udziałem wielu artystów, np. festiwal Happy Day Alleluja organizowany od Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Ważnym miejscem obchodów 2018 roku był również Święty Krzyż. We współpracy z Janem Tarnawskim czy Marcinem Majeckim powstał koncert „Pieśni Łysogórskich” z muzyką Michała Lorenza.
Wojewoda przypomniała także organizację korowodu niepodległości i współpracę z organizacjami pozarządowymi, które działają dzięki dotacjom ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wśród zadań, jakie stawia przed sobą Agata Wojtyszek, jest rozwój regionu świętokrzyskiego.
– Wiele pracy trzeba włożyć w infrastrukturę drogową, ważnym zadaniem jest budowa laboratorium Głównego Urzędu Miar oraz rozwój gospodarczy, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z regionu. Kolejnym obszarem działań ma być rolnictwo – zaznacza.
Agata Wojtyszek przypomniała, że program Prawa i Sprawiedliwości przygotowywany jest na bazie rozmów z ludźmi.
Poparcie dla kandydatury obecnie urzędującej wojewodzie udzielili samorządowcy z różnych gmin w województwie. Wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek przypomniał o dużych dofinansowaniach na drogi.
– Udało się pozyskać dzięki dotacji z urzędu wojewódzkiego 5 mln zł. Powstał także żłobek i klub seniora – mówi.
Lech Łodej burmistrz Kunowa zaznaczył, że projekty realizowane w gminie są możliwe dzięki współpracy z wojewodą.
Marzena Bernat, wójt gminy Brody przypomniała o remontach dróg, przeprowadzonych z różnych funduszy rozdzielanych przez wojewodę.
– To około 12 dróg w ciągu roku – dodaje.
Burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka mówiła o pomocy podczas powodzi.
– Mieszkańcy po raz pierwszy podczas wielkiej wody czuli się zabezpieczeni przez działania wojewody i aktywizację służb mundurowych – zaznacza.
Andrzej Grządziel, wójt Lipnika powiedział, że dysponując dwoma milionami w budżecie na inwestycje, dzięki wsparciu wojewody wydał dwa razy więcej na inwestycje w gminie. Tomasz Staniek, starosta opatowski mówił o swojej pracy w urzędzie wojewódzkim, z kolei kurator Kazimierz Mądzik podkreślał zasługi wojewody Agaty Wojtyszek w przeprowadzeniu reformy edukacji i strajku nauczycieli.
Zdaniem Urszuli Oettingen, historyk, profesor UJK, która pomagała w realizacji projektów niepodległościowych, podtrzymywanie pamięci historycznej było dotychczas bardzo rzetelnie realizowane. Podczas spotkania był również czas na głos mieszkańców Starachowic.
Marian Gęborek mówił o trzech sprawach do załatwienia, to droga nr 42, sprawa Lubianki i powrót Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.