4. Pułk Piechoty Legionów jest bohaterem wystawy, która dziś została otwarta w Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
Pretekstem do zorganizowania ekspozycji jest 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Żołnierze 4 Pułku Piechoty Legionów wsławili się bohaterską obroną Westerplatte.
Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, podkreśla, że wyruszyli tam w marcu 1939 roku.
– W składnicy tranzytowej na Westerplatte, co pół roku zmieniała się załoga. W 1939 roku przyszedł czas na żołnierzy z Bukówki. 67 z nich pod dowództwem porucznika Leona Pająka trafiło na Westerplatte, a stamtąd do historii – mówi.
Grzegorz Bień dodaje, że historia 4. Pułku Piechoty Legionów jest o wiele bogatsza, a korzenie tej formacji sięgają okresu walk z I wojny światowej.
– Zaczyna się w roku 1915, kiedy żołnierze 4. Pułku Piechoty Legionów walczyli u boku Józefa Piłsudskiego o niepodległą Polskę. Los ich nie oszczędzał. Kiedy rok 1917 przyniósł tak zwany „kryzys przysięgowy”, i kiedy Józef Piłsudski słusznie nie chciał złożyć przysięgi na wierność cesarzowi, wtedy on trafił do twierdzy w Magdeburgu, a formacje zostały rozwiązane. To ich tradycji nawiązano w 1919 roku, gdy 4. Pułk bronił Lwowa w wojnie polsko-ukraińskiej, a później w roku 1920 w wojnie polsko-bolszewickiej – mówi Grzegorz Bień.
W okresie międzywojennym formacja stacjonowała na kieleckiej Bukówce.
Tę burzliwą historię pokazuje wystawa, na którą składają się fotogramy. Na ekspozycji znalazły się między innymi kopie zdjęć z lat 1915-1945, na których można zobaczyć dowódców, ale też codzienne życie w koszarach i wpływ żołnierzy na charakter Kielc w czasie międzywojennym.
Wystawę przygotowało Muzeum Historii Kielc. Potrwa do 30 listopada.