Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, po wakacyjnej przerwie, wznawia realizację badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. W tym roku, z profilaktycznych badań, które mogą uratować życie, skorzystać może jeszcze ponad 250 osób.
Jak informuje Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej w szpitalu na Czarnowie, tętniak aorty brzusznej rozwija się podstępnie i nie daje żadnych objawów.
– Ryzyko zgonu w przypadku planowej operacji tętniaka wynosi około jednego procenta. Natomiast w przypadku pękniętego tętniaka to ryzyko wzrasta już do 75 procent. Najprostszym sposobem wykrycia dużego tętniaka jest badanie palpacyjne lekarza, natomiast prawie 100 procentową pewność daje badanie USG, czyli badanie które my wykonujemy w ramach programu przesiewowego – dodał Jarosław Miszczuk.
Tętniaki aorty brzusznej występują u 5-10 procent osób powyżej 65 roku życia, stąd z badania mogą skorzystać osoby, które mają 65 lat i starsze – mówi dr Miszczuk.
– W grupie ryzyka są palący mężczyźni właśnie powyżej 65 roku życia. Statystycznie tętniak występuje czterokrotnie częściej u panów, a ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Do grupy ryzyka zalicza się również osoby ciepiące na chorobę wiekową, nadciśnienie tętnicze i hiperlipidemię – wylicza Jarosław Miszczuk.
Od grudnia 2018 roku z przesiewowych badań w kierunku tętniaka aorty brzusznej skorzystało już 650 osób, z czego do dalszej diagnostyki i stałej skierowano z tej grupy ponad 75 osób, u których stwierdzono tętniakowate poszerzenie aorty brzusznej lub tętnic biodrowych.
Osoby, które chciałyby skorzystać z programu powinny się zarejestrować dzwoniąc pod numer ogólnopolskiej infolinii 22 417 13 25.