Już tylko kilka dni zostało, aby złożyć wniosek o przyznanie Świętokrzyskiej Nagrody Kultury. Termin upływa 1 września. Laureatów poznamy 15 października, podczas uroczystej gali w Muzeum Narodowym – Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
Jak podkreśla Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, to prestiżowa nagroda dla ludzi związanych z kulturą oraz z działalnością artystyczną.
– Chciałabym nadać tej nagrodzie szczególny charakter. Wiem, że również pan marszałek Andrzej Bętkowski chce, żeby była ona ukoronowaniem działalności kulturalnej i artystycznej osób działających w obszarze kultury i sztuki, zasłużonych zarówno dla regionu, jak również dla swoich społeczności lokalnych – zaznacza.
Nagroda ma charakter dwustopniowy. O nagrodę pierwszego stopnia mogą się ubiegać osoby, bądź instytucje za osiągnięcia, które mają charakter międzynarodowy. Natomiast nagroda drugiego stopnia jest dowodem uznania dla osiągnięć, mających istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie świętokrzyskim. Może zostać przyznana także nagroda honorowa w postaci statuetki.
– Mam nadzieję, że tą nagrodą zostaną uhonorowane wyjątkowe osoby. O tym, kto to będzie, zadecyduje kapituła, a zarząd województwa te kandydatury zatwierdza, ale jak obserwuję zgłoszenia to widzę, że wszyscy nominowani mają imponujący dorobek – zauważa Magdalena Kusztal.
Laureatów Świętokrzyskiej Nagrody Kultury poznamy 15 października w Muzeum Narodowym w Kielcach, podczas Inauguracji Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego w Województwie Świętokrzyskim.
– Jest to o tyle ważne wydarzenie, że towarzyszyć temu będzie otwarcie po renowacji galerii malarstwa w Muzeum Narodowym w Pałacu Biskupów Krakowskich, a więc będzie to też uczta dla ducha, dlatego że tą galerią i Muzeum Narodowym możemy się szczycić. Myślę, że to będzie podniosła, piękna i ważna dla świętokrzyskiego uroczystość – dodaje Magdalena Kusztal.
Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi aktorzy Teatru imienia Stefana Żeromskiego – Magda Grąziowska i Dawid Żłobiński, William de Mousson-Romański – prezes Stowarzyszenia Muzyka w Opactwie, Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo, czy Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.