Miażdżyca, to proces chorobowy, który podstępnie rozwija się przez wiele lat. Prowadzi do bardzo groźnych schorzeń, groźnych nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Jakich? O tym rozmawialiśmy z dr n.med. Jarosławem Kossakiem, kardiologiem.
– Skąd się bierze miażdżyca?
To przewlekła choroba polegająca na zamianach w tętnicach w całym organizmie. Rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym i ten proces toczy się przez całe życie. Oczywiście z różnym nasileniem u różnych ludzi.
– Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na miażdżycę?
Możemy je podzielić na niezależne i zależne od nas. Do tych pierwszych zaliczamy wiek, płeć (częściej miażdżyca dotyka mężczyzn) oraz występowanie tej choroby u członków naszej rodziny. Natomiast czynniki zależne od nas, a które przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, to palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewielka aktywność fizyczna i otyłość.
– Skutki miażdżycy mają wiele twarzy.
Tak. Miażdżyca prowadzi do groźnych chorób, m.in. udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek oraz choroby niedokrwiennej serca.
– Jak można zapobiegać miażdżycy?
Przede wszystkim należy uprawiać jakąś aktywność fizyczną. Jeżeli palimy papierosy, to postarajmy się jak najszybciej porzucić ten zgubny nałóg. Z kolei jeżeli cierpimy na nadciśnienie tętnicze, to musimy leczyć tę chorobę.
Pierwsza część rozmowy:
Druga część rozmowy: