Kolejna odsłona akcji Narodowe Czytanie odbędzie się w tym roku 7 września. Jednak w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, lektury wskazane przez parę prezydencką czytane są już dziś i to przed kamerą telewizyjną.
Jak wyjaśnia Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, instytucja od wielu lat uczestniczy w Narodowym Czytaniu, ale często szuka swojego własnego sposobu.
– W tym roku wracamy do pomysłu sprzed trzech czy czterech lat. Polega on na tym, że osoby, które się do nas zgłosiły, nagrywamy w naszym studiu telewizyjnym, w tak zwanym greenboksie, a potem będziemy dobierać tło, odpowiednie do danej lektury – wyjaśnia.
Gotowe materiały 7 września zostaną opublikowane w internetowych portalach Wojewódzkiego Domu Kultury. Dyrektor dodaje, że wspólne spotykanie się i czytanie ma swój niepowtarzalny klimat, ale jest ulotne. W formie zarejestrowanej, będzie miało wartość dokumentalną.
Do udziału w nagraniu mógł się zgłosić każdy. Swoją chęć zadeklarowało ostatecznie ponad 20 osób. W gronie tych, które pojawiły się w poniedziałek, był Łukasz Rysiak z Chmielnika. Czytanie przed kamerą nie stresowało go, bo jak wyjaśnił w rozmowie z Radiem Kielce, od prawie 20 lat czyta podczas mszy.
– Wybrałem „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta, ponieważ jest to nowela bardzo mi bliska, jestem po studiach historycznych, interesuję się kulturą ludową. Dla mnie nie jest problemem czytać przed większą czy mniejszą publicznością, bo czytałem też przy wielu kardynałach, biskupach, na pogrzebach, ślubach. Także styczność z mikrofonem czy kamerą nie jest dla mnie niczym nowym – powiedział.
Wśród ochotników są również osoby znane w regionie. Jedną z pierwszych osób, które dziś wzięły udział w nagraniu była wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku na ósme Narodowe Czytanie, będzie czytanych osiem nowel wskazanych przez parę prezydencką.
Prezydent Andrzej Duda z małżonką wybrali następujące utwory: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”, Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.