Grupa społeczników rozpoczęła pracę przy odmalowaniu bramy dawnej Cukrowni „Łubna” w Kazimierzy Wielkiej. Działacze chcą upamiętnić działalność związkowców, a przy tym umieścić pamiątkową tablicę „Solidarności”.
Z inicjatywą wyszedł społecznik, związkowiec, działacz sportowy, człowiek-legenda, 83-letni Henryk Duda, który od 1959 roku mieszka w Kazimierzy Wielkiej. Pan Henryk był jednym z założycieli i liderów „Solidarności” w mieście. Co roku 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zapala znicz pamięci przed bramą byłej cukrowni oddając hołd pamięci kolegów.
To historyczna brama. 13 grudnia 1981 roku w tym miejscu stał z biało-czerwoną flagą Tadeusz Adamus protestując przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Człowiek patriota, który walczył o dobre imię Polski pracował w Cukrowni „Łubna” w Kazimierzy Wielkiej. Po tym incydencie został internowany i aresztowany, następnie dostał wilczy bilet do Stanów Zjednoczonych. W wieku 64 lat zmarł w USA.
Szef „Solidarności” i radny powiatowy Jarosław Miszczyk przypomina, że bramą wchodziło się do największego wówczas zakładu funkcjonującego na ziemi kazimierskiej.
– Sama tablica ma być poświęcona ludziom Solidarności. Chcemy by znalazła się tam data podpisania porozumień sierpniowych 31 sierpnia, a także data wprowadzenia stanu wojennego – mówi Jarosław Miszczyk.
Z kolei Hubert Przybyszewski, regionalista prezes Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego, zaznacza, że dziś po cukrowni, która dawała ludziom pracę przez ponad 150 lat, pozostał jedynie budynek główny, komin, jeden z budynków magazynowych oraz stara brama, która należy do prywatnego właściciela i który zgodził się na jej remont oraz umieszczenie tablicy.
– Pamiętam jak przez mgłę jak tu stały wozy z burakami i wyjeżdżał cukier. To na moim pokoleniu spoczywa odpowiedzialność za ocalenie resztek tej pamięci, które nam zostały. Chcę pomóc ją zachować dla przyszłych pokoleń – zaznacza Hubert Przybyszewski.
Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy „Solidarności” działacze zaplanowali 30 sierpnia o godz. 15.00.
Cukrownia została wybudowana w 1845 roku przez hrabiego Kazimierza Łubieńskiego. Funkcjonowała przez ponad 150 lat do 2006 roku. Wówczas zarząd niemieckiej spółki cukrowej podjął decyzję o zamknięciu zakładu.