Dokumenty pochodzące z niemieckich obozów koncentracyjnych, a nawet papierowe ubranie pracownika z obozu pracy w Hasag, które znajdują się w zbiorach Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zostaną poddane konserwacji.
Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało na ten cel 24 tysiące złotych w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak podkreśla Ewa Kołomańska, kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, projekt dotyczy szczególnie cennych zbiorów tej instytucji, czyli listów z różnych obozów koncentracyjnych: Gross-Rosen czy Auschwitz-Birkenau. Do michniowskiego mauzoleum trafiły różnymi drogami: zostały zakupione lub podarowane. Wśród nich jest między innymi list Tadeusza Szydlika wysłany z Auschwitz do rotmistrza Witolda Pileckiego.
– Co ciekawe, nigdy nie trafił do adresata – mówi kierownik.
Dodaje, że wśród tych eksponatów unikatowe jest ubranie z obozu pracy w Hasag, wykonane z papieru.
– Jest to jedyny egzemplarz w Polsce tak dobrze zachowany. Jest to kompletne ubranie robotnika przymusowego, który na terenie fabryki Hasag musiał pracować – wyjaśnia.
Ewa Kołomańska dodaje, że papier jest bardzo trudnym materiałem do konserwacji.
– Bardzo szybko ulega degradacji, a to, że na przykład listy są pisane ołówkiem, sprawia dodatkowe problemy w konserwacji i w zachowaniu takiego obiektu, więc to co zostało, te zachowki historyczne są dla nas szczególnie cenne. Dlatego chcemy je poddać odpowiednim zabiegom, żeby mogły mówić o tej historii bardzo długo – zaznacza Ewa Kołomańska.
Konserwacja papieru jest zadaniem pracochłonnym i kosztownym. Jak wyjaśnia Ewa Kołomańska, na tym etapie trudno powiedzieć, ile eksponatów uda się odnowić.
Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało dotację w wysokości 24 tysięcy złotych na zadanie: „Konserwacja eksponatów z obozów Auschwitz-Birkenau, Gross-Rosen oraz Hasag” w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2019 „Wspieranie działań muzealnych”.