Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przestrzega dzieci i ich rodziców przed niebezpiecznymi zachowaniami w Internecie. Wiceszef resortu – Adam Andruszkiewicz rozmawiał na ten temat z młodzieżą w Kielcach. Przedstawił wyniki najnowszych badań Instytutu Badawczego NASK, wedle których zagrożenia w sieci nasilają się. Młodzi ludzie korzystają z Internetu coraz intensywniej, co wykorzystują cyberprzestępcy.
Nasila się na przykład zjawisko patostreamingu, czyli oglądania na żywo w Internecie patologicznych zachowań, takich jak libacje alkoholowe, przemoc domowa czy wulgaryzmy. Dziś obserwuje je już ponad 20 procent dzieci i nastolatków.
Przeciwdziałanie niebezpieczeństwom w sieci ma opierać się przede wszystkim na profilaktyce – zaznacza Adam Anduszkiewicz.
– Mówimy o tym, że w Internecie występują zjawiska pedofilskie, przemoc, nienawiść, oszustwa. Chcemy pracować nad tym, by młodzież nie udostępniała swoich danych osobowych, loginów, haseł na platformach społecznościowych. By pamiętała o tym, że zdjęcia wrzucone do sieci zostają tam na zawsze, dlatego warto przemyśleć, które z nich się publikuje – podkreśla.
Wojewoda Agata Wojtyszek przyznała, że nadchodzący rok szkolny to idealny moment, by uwrażliwić młodzież i rodziców na zagrożenia.
– Naszym celem jest edukowanie dzieci, młodzieży, ale też rodziców i nauczycieli. Dziś spotykamy się z młodzieżą, by pokazać, jaka jest ważna rola młodych ludzi w internecie. Sieć może wiele dać, ale też przynieść przykre konsekwencje, jeśli korzysta się z niej w niewłaściwy sposób – mówi.
Wicemarszałek Renata Janik przyznaje, że samorząd województwa przygotowuje dziewiątą edycję projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. To cykl spotkań młodzieży z ekspertami, w tym z policją, podczas których omawiane są niebezpieczeństwa w sieci.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty zwraca uwagę na to, że edukacja dotycząca właściwego korzystania z internetu jest niezwykle ważna, by zapobiegać tragicznym wydarzeniom, jak np. samobójstwa. Ich powodem coraz częściej bywa nękanie w sieci.
Zasępca komendanta wojewódzkiego policji – Artur Bielecki podkreśla, że policjanci prowadzą spotkania profilaktyczne od 2011 roku. Biorą w nich udział nie tylko młodzi ludzie, ale też dorośli, w tym seniorzy. W jego opinii, w ochronie dzieci przed zagrożeniami, niezwykle ważna jest integracja służb, władz rządowych i samorządowych, a także rodziców.