Wystawę poświęconą życiu i twórczości Stanisława Moniuszki można oglądać w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju. To pokłosie 200. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, ojca polskiej opery narodowej. W związku z tym Senat RP ustanowił rok 2019 – Rokiem Stanisława Moniuszki.
Ewa Marciniec, dyrektor placówki przypomina, że Stanisław Moniuszko stworzył ponad 268 pieśni, wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Tworzył kompozycje z elementami polskiego folkloru. Wykorzystywał również utwory polskich poetów.
– Wszystkim znane są opery: Halka, Straszny dwór czy Paria – dodaje dyrektorka.
– Wystawa to 15 tablic prezentujących bogate życie kompozytora z wielu miejsc w Europie. Zawierają one opisy, fotografie i rysunki, których autorem jest jego ojciec – dodaje dyrektorka.
Ewa Marciniec podkreśla, że jest to tzw. wędrująca ekspozycja, która następnie trafi do Opatowca, Połańca, Obrazowa, Opatowa, Baćkowic, Starachowic, Masłowa, Włoszczowy, Nagłowic, Słupi Jędrzejowskiej, Sędziszowa oraz do Pińczowa. Swoją wędrówkę zakończy w lutym przyszłego roku.
Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku na Białorusi. Pochodził z rodziny artystycznej. Ojciec był rysownikiem, a matka grała na klawikordzie. Moniuszko zmarł 4 czerwca 1872 roku. Został pochowany w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim.