Ośmiu studentów kierunku lekarskiego złożyło dotychczas wniosek o przyznanie stypendium naukowego. Jak informowaliśmy, by zmniejszyć braki kadry lekarskiej w świętokrzyskich szpitalach, zarząd województwa świętokrzyskiego postanowił uruchomić program stypendialny.
Osoba która otrzymuje stypendium musi po zakończeniu edukacji podjąć pracę w świętokrzyskich placówkach zdrowia przez tyle lat, przez ile otrzymywała finansowe wsparcie.
Jak informuje Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia, o przyznanie stypendium mogą ubiegać się żacy IV, V i VI roku kierunku lekarskiego ze wszystkich polskich uczelni medycznych.
– Osoby, które zakwalifikują się do programu od października do końca czerwca co miesiąc otrzymywać będą po dwa tysiące złotych. Każde dziewięć miesięcy pobierania stypendium, to jeden rok pracy – wyjaśnia Marek Bogusławski.
O stypendium mogą ubiegać się osoby, które będą studiować na deficytowych specjalnościach. To m.in. anestezjologia, chirurgia, choroby wewnętrzne, pediatria, psychiatria dziecięca, rehabilitacja, onkologia kliniczna i radiologia.
Jak przyznaje Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, placówka regularnie poszukuje lekarzy różnych specjalizacji.
– Chętnie zatrudnimy anestezjologów. W perspektywie najbliższych lat brakować nam też będzie chirurgów dziecięcych. Dlatego wszelkie formy zachęty przyjmujemy z wielką radością. Myślę, że urząd marszałkowski wprowadzając program stypendialny dokładnie przeanalizował jego zasadność – dodaje dyrektor.
Czas składania wniosków o przyznanie stypendium mija 10 września. Dokumenty należy przesłać lub przynieść do kancelarii urzędu marszałkowskiego w Kielcach.