W Kunowie trwają gminne dożynki. Rozpoczęła je msza święta w kościele parafialnym św. Władysława. Następnie uroczystości przeniosły się na stadion miejski. Tam tradycyjnie pojawiły się wieńce dożynkowe, a także koła gospodyń wiejskich, które prezentują przysmaki oraz ludowe piosenki.
Rolnicy – jak sami twierdzili – nie mieli łatwego roku. Najpierw była susza, potem ulewy, gdzieniegdzie gradobicia. Jednak gospodarze z gminy Kunów nie narzekają i mówią, że mogło być gorzej. Starościna dożynek Marta Jedlikowska mówi, że w jej gospodarstwie truskawek było o połowę mniej, mniejsze zbiory odnotowuje także w malinach. Spadła także jakość owoców. Z kolei starosta Szymon Orczyk zauważa mniejsze plony w zbożach.
– Zboża jare słabe plony. Sądzę, że około 60 procent mniej, zboża ozime około 80 procent – podkreśla Szymon Orczyk.
Burmistrz Kunowa Lech Łodej cieszy się, że żniwa są skończone, jednak rolnik nie ma urlopu.
– Rok udany, nie jest to może rewelacja, ale rolnicy są usatysfakcjonowani. Teraz rolnicy odpoczywają od żniw, ale są zwierzęta, nad którymi trzeba cały czas czuwać, dokarmiać – mówi Lech Łodej.
Doroczne święto plonów to czas bardzo ważny dla rolników. Podczas dożynek widać w jaki sposób kultywowana jest tradycja związana z wieńcami, ich ośpiewywaniem, dzieleniem się chlebem. Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że to piękna polska tradycja, którą rząd Prawa i Sprawiedliwości szanuje.
– Źródło naszych wartości i dlatego dokładamy starań, aby zapewnić odpowiednie wsparcie rolnikom, ułatwiamy też to, aby produkty od rolnika dotarły do szerszego społeczeństwa – informuje Jarosław Rusiecki.
Z kolei poseł Andrzej Kryj podkreśla, że czas żniw wiąże się z ciężką pracą. Wspomina czasy, kiedy jeździł na wieś pomagać w zebraniu plonów, ponieważ podczas żniw każde ręce do pomocy są mile widziane.
– Na wsi mieszkali dziadkowie, a ja tej pracy się nie boję. Jak trzeba było, zakasywałem rękawy i szuflowałem zboże, wiałem to zboże, bo tak się na wsi mówi – dodaje Andrzej Kryj.
Parlamentarzysta dodaje także, że praca na roli uczy pokory i pokazuje jak bezsilny jest człowiek wobec żywiołów i pogody. Dodaje, że rolnictwo przez wiele lat było zaniedbywane, jednak teraz powstają kolejne programy, które mają tę dziedzinę wspierać.
Gwiazdą kunowskiego święta plonów będą Czarno-Czarni. Zespół wystąpi około godziny 19:00.