W połowie września na gruntach Politechniki Świętokrzyskiej odbędą się Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich European Rover Challenge.
Region odwiedzi m.in: wiceszef NASA, odbędzie się także konferencja, która może otworzyć firmom z regionu drzwi do zaistnienia w branży kosmicznej.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski podkreśla, że to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla rozwoju województwa świętokrzyskiego.
– Kontynuujemy dobrą passę dla naszego regionu, organizując to wydarzenie. W zawodach weźmie udział 40 drużyn z 15 krajów. Będą to między innymi reprezentanci Kanady, Niemiec, Australii i Indii – przybliża marszałek.
Po raz pierwszy w historii zawodów odbędzie się dwudniowa konferencja naukowo-biznesowa. Pierwszy dzień będzie poświęcony przedsiębiorczości – zapowiada Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.
– Będziemy rozmawiać o tym, jak firmy z regionu mogłyby zaistnieć, pracując w sektorze kosmicznym lub dla niego. Podyskutujemy ze wszystkimi zainteresowanymi, którzy chcieliby w tym obszarze zrobić biznes – podkreśla prezes.
Będzie mowa między innymi o wykorzystaniu technologii kosmicznych w sektorze medycznym, a także IT. Przedstawiciele firm, które już wdrożyły takie rozwiązania, opowiedzą o nich podczas konferencji. Drugi dzień spotkania skoncentrowany zostanie wokół robotyki kosmicznej i zagadnień z nią związanych. Konferencja przyciągnie do Kielc znakomitych naukowców, w tym Steve’a Jurczyka, wiceszefa NASA.
Poseł Krzysztof Lipiec z Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę, że organizacja zawodów w Kielcach wpisuje się w polską strategię kosmiczną i spowoduje, że oczy całego świata będą zwrócone na stolicę województwa świętokrzyskiego.
– Liczę na to, że to ważne przedsięwzięcie będzie nie tylko promocją województwa, lecz także pozostanie po nim w regionie trwały ślad na styku nauki i biznesu – zaznacza poseł Lipiec.
Senator Krzysztof Słoń z PiS zwraca uwagę na to, że władze województwa dbają o rozwój młodych ludzi z regionu, a to, co wydarzy się we wrześniu w Kielcach jest trudne do przecenienia.
– Dzieją się na naszych oczach rzeczy bardzo istotne. To jest z całą pewnością początek wprowadzenia naszego regionu do pierwszej ligi światowej, jeśli chodzi o technologie kosmiczne i wpływ Polaków na ich rozwój – mówi senator.
Na potrzeby zawodów, na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej zostanie uformowane pole marsjańskie, które kształtem, kolorem i składem geologicznym imitować będzie powierzchnię Czerwonej Planety. Tor stanie się areną do rywalizacji łazików w czterech kategoriach terenowych.
Wydarzenie jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. W Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będą między innymi pokazy eksperymentów, warsztaty budowy robotów i przejazdy bolidów.
Zawody odbędą się w dniach od 13 do 15 września. Władze województwa wesprą organizację przedsięwzięcia kwotą 100 tysięcy złotych.