W województwie świętokrzyskim coraz mniej zagrożeń. Dziś wojewoda Agata Wojtyszek podpisała umowę na realizację 6 kolejnych projektów w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. Skorzystają z niego między innymi rowerzyści, seniorzy, a także uczestnicy ruchu drogowego.
Przez pierwsze 8 lat wdrażania programu zrealizowano w regionie 26 projektów, natomiast w kolejnych trzech latach: od 2016 do 2018 roku – 24 projekty- informuje Agata Wojtyszek.
– Widzimy, że samorządy i stowarzyszenia są coraz bardziej zainteresowanie tym programem. Dzięki niemu udało się wybudować miasteczka ruchu drogowego, zorganizować różne turnieje i spotkania dotyczące bezpieczeństwa na terenie całego województwa – mówi wojewoda.
W tym roku dotacje otrzymał powiat kielecki na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Kierowcy jednośladów będą mogli na przykład przygotować się do egzaminu na kartę rowerową czy nauczyć się przepisów ruchu drogowego z wykorzystaniem mobilnego miasteczka – mówi Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.
– Ten program ma aspekt edukacyjny, będziemy go realizować z policją i strażą pożarną. Głównie skorzystają z niego dzieci i młodzież. Ścieżek rowerowych w naszym powiecie ciągle przybywa, we wrześniu na przykład zostanie otwarty 22-kilometrowy odcinek przy obwodnicy Daleszyc, więc musimy zadbać o bezpieczeństwo wybierających taką formę transportu i aktywności fizycznej – mówi wicestarosta.
Dotacje otrzymali także: gmina Mirzec – na poprawę bezpieczeństwa pieszych w sołectwie Trębowiec, Zakład Doskonalenia Zawodowego na działania edukacyjne przeciwko uzależnianiu się młodzieży od narkotyków i dopalaczy, Stowarzyszenie Wojewódzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Kielcach na warsztaty z ratownictwa wodnego i Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej Passa na „Akademię Bezpieczeństwa 3”, czyli działania edukacyjne między innymi z zakresu samoobrony kobiet i walki ze stereotypami.
Jak powiedział Artur Bielecki, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach, projekty znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa w regionie. Jako przykład podał realizowany już projekt, który przeciwdziałał wykorzystaniu seniorów przez przestępców tak zwaną metodą „na wnuczka”. Przez pierwsze półrocze w 2018 roku przestępcy próbowali oszukać 85 osób, z czego 25 pomyślnie. W analogicznym czasie w tym roku prób było 15, a udanych tylko 5.