Wolontariusze z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” we współpracy z rolnikami starają się uratować młode drapieżne ptaki przed kombajnami. Przełom lipca i sierpnia to pora żniw, ale to też czas dorastania błotniaków łąkowych, które upodobały sobie uprawy zbóż do budowania gniazd.
Jak informuje Piotr Dębowski, koordynator ochrony tego gatunku w powiatach łowickim i łęczyckim, często zdarza się, że żniwa przypadają na czas, kiedy większość młodych jeszcze nie jest w stanie samodzielnie opuścić gniazd. Jest to okres, gdy ciągle są karmione przez rodziców.
– Kiedy kombajn wjeżdża na pole i młóci zboże to jego ofiarami padają także młode ptaki. Dlatego tak ważna jest ochrona i akcja informacyjna skierowana do rolników – mówi.
W 2017 roku rozpoczął się Krajowy Plan Ochrony Błotniaka Łąkowego. Projekt działa w 22 powiatach w całej Polsce. Od maja przyrodnicy wyszukują gniazda i starają się informować o nich rolników. Jak dodaje Piotr Dębowski, po 3 latach działań spotykają się z dużą życzliwością i zrozumieniem.
– W tym roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z sytuacją, że 2 rolników dostrzegło błotniaki na swoim polu i zgłosiło to do nas. Dzięki temu udało się je zabezpieczyć. Na początku sierpnia większość młodych szczęśliwie opuściło pole – dodaje.
Po znalezieniu gniazda i określeniu wieku piskląt przyrodnicy starają się jak najszybciej zlokalizować i poinformować rolnika o błotniakach. Dowiadują się też o terminie koszenia.
– Czasem wcale nie jest konieczne, byśmy robili zabezpieczenia, bo ptaki zdążą dorosnąć i samodzielnie opuścić gniazdo. Jeżeli termin żniw jest wcześniej, to po otrzymaniu zgody rolnika, zabezpieczają gniazdo siatką. Taka forma z jednej strony chroni przed kombajnem, z drugiej przed naziemnymi drapieżnikami np. lisami czy psami – zaznacza.
Wszelkie informacje, jak zabezpieczyć gniazdo samodzielnie, wraz z filmami można znaleźć na stronie internetowej Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”.