Przyspiesza wydatkowanie funduszy unijnych w województwie świętokrzyskim. Jesteśmy na 11. miejscu w kraju, z wynikiem prawie 70 procent zakontraktowanych pieniędzy. Rok temu zajmowaliśmy 14. miejsce w Polsce.
W sumie, zarząd województwa podpisał już ponad 1820 umów, opiewających na prawie 4 miliardy złotych dofinansowania. Plasuje to nasz region przed województwami: śląskim, warmińsko- mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim. To najlepszy od kilku lat wynik.
Jak mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w urzędzie marszałkowskim, przyspieszenie jest prawdopodobnie skutkiem zmiany sposobu zarządzania instytucjami, związanymi z wydatkowaniem funduszy unijnych. W marcu zmieniono strukturę organizacyjną urzędu i połączono niektóre departamenty w jeden.
– Połączyliśmy zarządzanie programem z jego wdrażaniem, przynajmniej w części inwestycyjnej, która stanowi większość programu unijnego. Ta koordynacja daje dobre efekty. Szybciej podejmujemy decyzje, bo skróciliśmy proces konsultacyjny – wyjaśnia Jacek Sułek.
Zdecydowanie szybciej podpisywane są umowy z beneficjentami, szczególnie w obszarze edukacji i sportu. Zarząd Województwa liczy na to, że do końca bieżącego roku wyniki jeszcze się poprawią i województwo świętokrzyskie znajdzie się przynajmniej w połowie rankingu województw. Problem stanowi jednak duża liczba wniosków o przedłużenie realizacji projektów – mówi Jacek Sułek.
– Wynika to stąd, że nie wychodzą przetargi. Nie zgłaszają się wykonawcy lub oferują zbyt wysokie ceny. Przetargi trzeba powtarzać wielokrotnie. Takich wniosków złożono do nas w ostatnich 3 miesiącach około 80, czyli bardzo dużo. Co więcej, nie mówimy o przedłużeniu terminu o miesiąc, lecz o rok, a nawet i dłużej – podkreśla dyrektor.
Nie ma jednak obaw, by z realizacją Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego nie zdążyć – mówi dyrektor Jacek Sułek. Czas na rozliczenie z Komisją Europejską samorząd województwa ma do 2023 roku.
Bardzo prawdopodobne, że program będzie realizowany ze zmianami. Samorząd województwa stara się o przesunięcie pieniędzy na działania, które cieszą się dużym zainteresowaniem, czyli między innymi rewitalizację gmin i termomodernizację obiektów.
W całym programie operacyjnym na lata 2014-2020 województwo świętokrzyskie dysponuje kwotą 5 mld 813 mln złotych. Do dziś wypłacono ponad 1,5 mld złotych.