Prezydent Kielc wydał decyzję środowiskową na budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar przy ul. Wrzosowej w Kielcach. Dobiegają też końca prace przy umowach w sprawie zamiany gruntu na jej potrzeby – o tym pisze portal kielce.wyborcza.pl.
Z obwieszczenia prezydenta Bogdana Wenty wynika, że decyzja została wydana po konsultacjach z sanepidem, regionalnym dyrektorem ochrony środowiska i „Wodami Polskimi”, którzy stwierdzili, że inwestycja nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. To oznacza, że przygotowanie dokumentacji będzie nieco łatwiejsze.
– To dobra wiadomość, chociaż decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Liczymy jednak, że nie będzie tu żadnych problemów – mówi Paweł Sarek, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Łodzi.
Dodaje, że przygotowania do budowy idą zgodnie z harmonogramem.
– Mamy już projekt budowlany i złożyliśmy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Niepokoi nas tylko, że NFZ jeszcze nie złożył wniosku o wygaszenie zezwolenia na budowę swojej siedziby przy ul. Wrzosowej, chociaż już zadeklarował, że nie jest zainteresowany budowaniem w tym miejscu – zwraca uwagę Paweł Sarek.
Z drugiej strony trwają przygotowania do zamiany gruntów pomiędzy miastem, marszałkiem i oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. To konieczne, ponieważ na części działki, na której ma stanąć GUM, NFZ planował budowę swojej siedziby. Po dosyć długich dyskusjach i protestach przeciwko alternatywnej budowie biurowca funduszu przy ul. Karczówkowskiej urzędnicy znaleźli inne rozwiązanie.
– Już przygotowujemy wspólnie umowę z marszałkiem województwa świętokrzyskiego w sprawie zamiany naszej działki przy ul. Bęczkowskiej na działkę samorządu województwa przy ul. Langiewicza. Równolegle wspólnie powstaje druga umowa, żeby działkę przy ul. Langiewicza zamienić na nieruchomość NFZ przy Wrzosowej – mówi Filip Pietrzyk, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami w kieleckim magistracie w rozmowie z Gazetą Wyborczą.
Zaznacza, że prace idą sprawnie i w sierpniu powinno dojść do ich podpisania.
– Ze względu na wagę sprawy konieczne będzie prawdopodobnie zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta jeszcze w tym miesiącu – dodaje urzędnik.
Zgodnie z planem budowa laboratoriów GUM powinna się rozpocząć w połowie przyszłego roku.