Siedemnaście interaktywnych eksponatów z Centrum Nauki Kopernik, można przez dwa dni oglądać w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Do królewskiego miasta zawitała mobilna wystawa „Naukobus”. Dzięki niej zarówno dzieci, jak i dorośli, poprzez eksperymenty i doświadczenia mogą m.in. zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała, zbadać zjawisko echa i dowiedzieć się, jak powstaje film.
Mimo wakacji wystawa przyciąga liczne grono odwiedzających. Oglądały ją między innymi dzieci ze „Świetlicy Marzeń” w Tokarni. Jak mówi opiekun Edyta Jarząbek, taka forma spędzania czasu w okresie wakacji jest bardzo interesująca dla najmłodszych.
– Poprzez zabawę dzieci dużo się uczą, jest to bardzo wciągające. Zapewne wiedza zdobyta poprzez takie ciekawe doświadczenia z pewnością zostanie w głowach na dłużej – dodaje.
Zachwyceni eksponatami prezentowanymi na wystawie byli przede wszystkim najmłodsi uczestnicy zajęć, prowadzonych przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. Jak zaznaczają, takie zajęcia są zdecydowanie ciekawsze niż czytanie książek. Dzieciom podobały się zwłaszcza eksperymenty związane z poznawaniem zjawiska echa.
Maciej Pieńkowski, edukator z Centrum Nauki Kopernik podkreśla, że podczas wykonywania eksperymentów i doświadczeń, dzieci i młodzież rozwiązują zadania z zakresu przyrody, fizyki czy chemii.
– W ramach zajęć stawiamy na naukę przez działanie i kreatywność. Nasze eksponaty nie uczą teorii, ale pokazują mechanizmy funkcjonowanie danych zjawisk – zaznacza.
Mobilną wystawę Centrum Nauki Kopernik w hali widowiskowo sportowej w Chęcinach będzie można zwiedzać bezpłatnie także w piątek od godziny 8.00 do 14.00.
„Naukobus” to wspólny projekt Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki nim dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem ekspertów.