Kielce będzie można zwiedzać z pomocą aplikacji Footsteps, która wskazuje atrakcyjne turystycznie miejsca w Polsce. W stolicy regionu, mobilny program będzie polecał m.in.: Pałac Biskupów Krakowskich, Kadzielnię oraz Ogród Botaniczny.
Użytkownik, po uruchomieniu aplikacji wybiera swoje zainteresowania. Ma do wyboru 10 opcji, wśród nich m.in. kategorie: turysta, smakosz i imprezowicz – informuje Piotr Sędzik, przedstawiciel Footsteps.
– Na podstawie tego wyboru dostajemy drugi filar aplikacji, czyli gotowe trasy, opracowane wspólnie z urzędem miasta. Celem takiego działania jest minimalizacja czasu niezbędnego na przygotowanie się do zwiedzania, a maksymalizacja wrażeń użytkownika – powiedział Piotr Sędzik.
Do wyboru jest kilka tras. To m.in. „Kielce w godzinę”, „Szlakiem Legionów i Józefa Piłsudskiego” oraz „Śladami kieleckich Żydów”. Po wybraniu jednej z nich, pojawia się interaktywna mapa z punktami zwiedzania i znacznikiem lokalizacji. Po dojściu do danego miejsca, użytkownik otrzymuje powiadomienie i opis miejsca, wzbogacony o zdjęcia, filmy i odnośniki do stron internetowych atrakcji.
Trasy prowadzą przez 130 punktów. Łukasz Zarzycki, koordynator programu ze strony miasta, a jednocześnie przewodnik świętokrzyski twierdzi, że trzeba było dokonać wyboru, a kryterium była popularność lokalu.
– Trudno jest zaprezentować wszystkie restauracje. Zostało wybranych kilka miejsc, które cieszą się dużą popularnością, szczególnie w internecie. Nie ma także wszystkich atrakcji, ponieważ ogranicza nas liczba tras. Jest to sprawa rozwojowa. Możliwe, że w przyszłości będzie ich więcej – informuje Łukasz Zarzycki.
Zdaniem Marcina Różyckiego, zastępcy prezydenta Kielc, turystyka w regionie rozwija się bardzo dobrze, a aplikacja ma ułatwić zwiedzenie osobom, które zdecydują się tu przyjechać.
– Działa już m.in. w Gdańsku, Wrocławiu i Wadowicach. W związku z tym, dużo łatwiej jest turyście znaleźć miasto w aplikacji, a nie nową aplikację. Właśnie w ten sposób chcemy promować miasto od strony turystycznej – mówi Marcin Różycki.
Aplikacja jest bezpłatna. Dostępna jest dla smartfonów z systemem Android i IOS. Aby ją znaleźć w sklepie należy wpisać dokładną nazwę. Nie pojawi się ona po wpisaniu słowa „Kielce”. Miasto za wdrożenie aplikacji zapłaci ponad 27 tysięcy złotych.