Do 1 września można składać wnioski o przyznanie Świętokrzyskiej Nagrody Kultury. Dokumenty przyjmuje Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Nagroda może być przyznana za konkretne osiągnięcia z ostatniego sezonu kulturalnego lub za całokształt działalności – wyjaśnia Małgorzata Rudnicka, kierownik oddziału kultury w departamencie.
– Celem tej nagrody jest uhonorowanie najwybitniejszych postaci i zjawisk, które mają miejsce w obszarze działalności kulturalnej w roku minionym lub też uhonorowanie osób za wieloletnią, dotychczasową działalność i docenienie ich wieloletniego dorobku kulturowego, artystycznego, wieloletniej spuścizny – podkreśla.
Nagroda finansowana jest przez samorząd województwa świętokrzyskiego. Jej wysokość co roku jest określana przez Zarząd. Najcenniejsza jest nagroda pierwszego stopnia za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim lub za całokształt osiągnięć. Jej wartość wynosi co najmniej 5 tysięcy złotych. Nagroda drugiego stopnia wynosi powyżej 3 tysięcy złotych i jest przyznawana za sukcesy mające istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie świętokrzyskim. Mogą też być wręczone nagrody honorowe w postaci statuetek.
Wnioski mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły i uczelnie, jednostki samorządu terytorialnego, związki lub stowarzyszenia zawodowe, twórcze i kulturalne oraz fundacje.
Dokumenty można składać do 1 września w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O tym, do kogo trafią nagrody zadecyduje specjalnie powołana komisja. Laureatów poznamy podczas dorocznej inauguracji roku kulturalnego i sezonu artystycznego w województwie świętokrzyskim. Uroczystość odbędzie się w październiku w Muzeum Narodowym w Kielcach.
Nagrody Kultury zostaną przyznane po raz 21. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi aktorzy Teatru imienia Stefana Żeromskiego: Magda Grąziowska i Dawid Żłobiński, William de Mousson-Romański, prezes Stowarzyszenia Muzyka w Opactwie, Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo i Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.