Zdrowe serce dorosłego człowieka powinno bić od 60 do 70 razy na minutę. Zdrowa osoba nie powinna odczuwać pracy serca, jego bicia. Natomiast kołatanie serca, to odczucie bardzo subiektywne i indywidualne.
– W związku z tym kołatanie to odczuwają pacjenci zarówno wtedy, kiedy częstość uderzeń serca jest prawidłowa, jak i wówczas, gdy ta praca jest przyspieszona – mówiła na naszej antenie w programie „Stacja wakacje!” profesor Beata Wożakowska – Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Jak dodał nasz gość, przyczyną kołatania serca może być stres, strach, zdenerwowanie, ale także zażycie niektórych substancji. Gdy odczuwamy kołatanie serca, którego przyczyną są naturalne warunki (a więc stres, zdenerwowanie, nadmierny wysiłek, czy strach), wówczas nie musimy od razu się zgłaszać do lekarza. Jednak, gdy te dolegliwości się powtarzają, uniemożliwiają nam codzienne funkcjonowanie, przeszkadzają w wysiłku fizycznym na pewno należy zasięgnąć porady lekarza.
Całą rozmowę z profesor Beatą Wożakowska – Kapłon, kierownikiem I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, dotyczącą kołatania serca zamieściliśmy poniżej:
Część pierwsza:
Część druga: