Założenia programu „Polska Ziemia” prezentowali w Końskich działacze świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości. To pakiet zmian w prawie, skierowany do rolników, którzy chcą rozwijać działalność. Podczas spotkania rozmawiano o problemach lokalnych rolników i propozycjach na ich rozwiązanie.
Krzysztof Lipiec, lider struktur Prawa i Sprawiedliwości w regionie zwraca uwagę, że rolnicy czekali na dogodne warunki prawne, żeby móc przetwarzać wyprodukowaną żywność. Już nie muszą sprzedawać tylko tego, co wyprodukowali. Mogą to przerobić i sprzedać bezpośrednio konsumentom. Takich uregulowań wcześniej nie było – dodaje poseł.
Starosta Grzegorz Piec podkreśla, że w powiecie koneckim jest 11 tys. gospodarstw, z czego czynnych rolniczo jest około 3,5 tys. Starosta przyznaje, że producenci muszą borykać się z wieloma problemami. – To przede wszystkim duże rozproszenie gospodarstw, mają one od 1 do 5 hektarów. Drugim negatywnym czynnikiem są słabe gleby. W powiecie to głównie ziemia 5. i 6. klasy, nie służąca uprawom – mówi.
Artur Konarski, przewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego zwrócił uwagę, że udało się wynegocjować z ministerstwem rolnictwa dopłaty do wapnowania gleb. – Na sejmikowej komisji rozpatrywaliśmy, które powiaty wymagają wapnowania. Powiat konecki jest jednym z tych, które mają największe zakwaszenie gleby. Program, o którym tyle się mówiło wreszcie został zrealizowany przez ten rząd – podkreśla.
Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w środę będą informować o programie „Polska Ziemia” w Opatowie.