Blisko 2 miliony 400 tysięcy elektronicznych recept wystawiono do końca czerwca w całym kraju. E-recepta została wprowadzona w styczniu.
Wystawianie tego typu druków przynosi wiele korzyści, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy – zaznacza Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
– To oszczędność czasu i pieniędzy. Pacjent może realizować e-receptę w kilku aptekach. Wszystkie są do tego dostosowane. Na całkowite wdrożenie e-recept lekarze mają czas do końca roku - podkreśla rzeczniczka.
Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia jeszcze bardziej chce zachęcić medyków do przepisywania leków przez internet i tym samym do rezygnacji z tradycyjnej formy. W tym celu organizuje konkurs „Lider Zdrowia 2019”. W konkursie mogą wziąć udział lekarze i personel uprawniony do wystawiania recept. Zgłoszenie jest bardzo proste – zaznacza Beata Szczepanek.
– Wystarczy, że lekarz wystawi e-receptę i zarejestruje się na stronie internetowej konkursu. Zostanie włączony do systemu, a komisja automatycznie zacznie liczyć wystawione przez niego elektroniczne druki – mówi rzeczniczka.
Lekarze, personel medyczny oraz podmioty lecznicze wystawiające najwięcej e-recept od lipca do sierpnia zostaną nagrodzeni statuetkami i tytułem „Lider e-zdrowia 2019”.