Gwarancja cen warzyw i owoców oraz łatwiejszy dostęp do kredytów inwestycyjnych i obrotowych – takie rozwiązania dla rolników wdraża polski rząd. Działania, które mają rozwiązać problemy polskiej wsi, przedstawili dziś działacze Prawa i Sprawiedliwości w regionie.
Postępują prace nad ustaleniem tak zwanych cen referencyjnych, czyli odgórnie wyznaczonych cen skupu warzyw i owoców na rynku. Rząd uchwalił projekt ustawy w tej sprawie, a teraz trafi on pod obrady Sejmu. Poseł Krzysztof Lipiec, lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie podkreśla, że wprowadzenie cen referencyjnych jest bardzo oczekiwane przez rolników.
– Związane jest ono z ochroną tych najsłabszych osób w łańcuchu żywnościowym od pola, aż do stołu. Chcemy, by podział był bardziej sprawiedliwy niż do tej pory. Dziś w łańcuchu dostaw najbardziej uprzywilejowani są pośrednicy, a to rolnicy wykonują największą i najcięższą pracę – podkreśla parlamentarzysta.
Poseł dodaje, że producenci rolni nierzadko są zmuszani do sprzedaży swoich wyrobów poniżej kosztów produkcji. Wprowadzenie cen referencyjnych ma to zmienić. Będą one ogłaszane przez ministra dwa razy w roku i obejmą regulacją owoce, warzywa, ale też żywiec. Ceny mają być ustalane nie w dniu dostawy, ale co najmniej pół roku przed sezonem.
Jesienią ruszy z kolei Fundusz Gwarancji Rolniczych, który da rolnikom oraz przetwórcom możliwość zaciągania kredytów inwestycyjnych i obrotowych. W funduszu będzie do dyspozycji 50 milionów euro, które pozwolą na sfinansowanie 1,4 tysięcy inwestycji. Jak podkreśla poseł Marek Kwitek, przewodniczący zespołu rolnego Prawa i Sprawiedliwości w regionie świętokrzyskim, rolnik lub przetwórca otrzymają 80 procent gwarancji, po ich stronie będzie pozostałe 20 procent.
– Oferta kredytowa na rynku jest, ale nie zawsze zabezpieczenie kredytu i jego wysokość są korzystne dla rolników. Tymczasem musimy pamiętać, że pieniądze są rolnikom bardzo potrzebne, bo muszą inwestować w opryski, materiał siewny, a ich sytuacja finansowa jest niestabilna z powodu przymrozków, gradobicia czy innych anomalii pogodowych – mówi poseł.
Umowa między ministerstwem, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego już została podpisana. Jak mówi Artur Konarski, rolnik i przewodniczący komisji rolnictwa sejmiku, wsparcie finansowe jest duże i na pewno przyczyni się do rozwoju społeczno-gospodarczego w kraju.
– Producenci żywności sprzedając swoje produkty, muszą mieć zapewnienie finansowania niektórych transakcji. Rolnicy potrafią produkować, ale potrzebują zabezpieczenia pieniężnego. Dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości wiele rzeczy zaczyna się udawać – mówi Artur Konarski.
Od najbliższego poniedziałku rozpocznie się promocja gazety rolnej „Polska ziemia” wydawanej przez Prawo i Sprawiedliwość, w której opisane są największe aktualne problemy polskiej wsi. Jak podkreślił poseł Krzysztof Lipiec, publikacja wydawana jest co kwartał i „rozchodzi się jak świeże bułeczki”. Można ją dostać w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy alei XI Wieków Kielc.