Przedmioty codziennego użytku, np. stare gazety, charakterystyczne meble, kwietniki, albo opakowania z logo Pewex, czy Domów Towarowych Centrum. Między innymi takich przedmiotów poszukuje Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach i prosi o pomoc.
Ma to związek z przygotowaniem nowej wystawy, która ma stanowić swego rodzaju powrót do dzieciństwa dla dzisiejszych 60-, 50-, 40- i 30-latków. Dla dzieci będzie to wehikuł czasu, dzięki któremu zobaczą czym, i jak bawili się ich rodzice, dziadkowie.
Jak wyjaśnia Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy, ekspozycja ma prezentować zbiory tej instytucji, dotyczące czasów PRL. – Osoby, które odwiedzają nasze muzeum, bardzo ciepło mówią o swoim dzieciństwie i mimo pewnych trudności, związanych z systemem komunistycznym, czas dzieciństwa zawsze wspominamy z sentymentem. Zabawek z tego okresu mamy całkiem sporo, ale w tym wypadku mamy prośbę do wszystkich przyjaciół Muzeum Zabawek i Zabawy. Prosimy o pamiątki. Mogą to być meble, stare gazety, pamiątki życia codziennego, bo tymi pamiątkami chcemy też pokazać realia czasów, w jakich się żyło – dodaje.
Na liście poszukiwanych „skarbów” znalazły się też przedmioty codziennego użytku, związane z handlem, na przykład opakowania z logo Pewex, Domów Towarowych Centrum, charakterystyczne elementy wyposażenia ówczesnych wnętrz mieszkalnych – lampa z gazetownikiem, kwietniki, talerze do powieszenia na ścianę, dywanik typu tureckiego, telewizor, adapter, czy odbiornik radiowy, typowy stolik, ława oraz fotel. Mile widziane będą również książki oraz gazety, na przykład „Miś” czy „Świat Młodych”.
Potrzebne są też rzeczy nawiązujące do dawnych szkół, jak chociażby mundurki, tarcze, mapa ścienna, plansze edukacyjne, stare zeszyty, artykuły papiernicze, drewniany piórnik, ekierki. Marzeniem organizatorów wystawy jest ławka szkolna z otworem na kałamarz. Osoby, które posiadają takie pamiątki proszone są o kontakt z muzeum.
Wystawa jest kolejnym wydarzeniem, wpisującym się w świętowanie 40-lecia Muzeum Zabawek i Zabawy. Główne obchody jubileuszu zaplanowano na grudzień, ponieważ w tym właśnie miesiącu, z okazji „Mikołajek” została otwarta pierwsza ekspozycja. – To był grudzień 1979 roku, kiedy zabawki po raz pierwszy przedstawiono w formie takiej wystawy – zaznacza Przemysław Krystian.