Mieszkańcy najważniejszych stolic Europy poznają tragiczne losy polskich wsi w latach okupacji. „817. Poznaj tę historię” to wystawa przygotowana przez Muzeum Wsi Kieleckiej, którą wykorzystywać będzie w swoich działaniach Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Z inicjatywą rozpowszechnienia wiedzy o sytuacji polskiej wsi w czasie II wojny światowej, wystąpił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Ekspozycja opowiada o martyrologii mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej, a jej tytuł odnosi się do liczby miejscowości spacyfikowanych w Polsce przez Niemców.
Każda z 12 plansz, opowiada losy polskiej wsi w językach polskim i angielskim. Po prezentacji w Polsce, wystawa odwiedzi stolice najważniejszych krajów europejskich. Jak mówi wiceminister Piotr Wawrzyk, jej celem jest zapoznanie mieszkańców innych krajów z mało znaną i często pomijaną historią okupowanej Polski, szczególnie w ujęciu polskich wsi.
Autorem wystawy jest dr Katarzyna Jedynak z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jak stwierdziła, każda plansza przedstawia streszczenie informacji, które rozwinięte będą w każdym z przygotowywanych segmentów Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. Na wernisażu obecny był także przedstawiciel ambasady niemieckiej.
Jak powiedział poseł PiS Marek Kwitek, europejska promocja wystawy pozwoli także na rozpropagowanie budowanego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej, a przez to także tragicznej historii mieszkańców Michniowa.
Jak podkreślił poseł PiS Krzysztof Lipiec, jest to znak skutecznego prowadzenia przez władze polityki historycznej, szczególnie w ujęciu propagowania prawdy historycznej.
Jak stwierdziła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, historie podejmowane na planszach wystawy są lekcją dla kolejnych pokoleń Polaków, którzy bogatsi o tę mało znaną wiedzę, będą mogli zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości. Dodała, że ekspozycja pokazuje przede wszystkim bohaterstwo mieszkańców polskich wsi.
Poseł Maria Zuba zaznacza, że jest to dopiero jeden z pierwszych kroków postawionych w celu pełnego uświadomienia społeczności krajów europejskich co do prawdziwych losów Polski w trakcie II wojny światowej.
Informacje zawarte na kilkunastu planszach mówią o masowych egzekucjach, obozach koncentracyjnych, deportacjach i przesiedleniach. Dotykają także problemu wyzysku ekonomicznego wsi poprzez grabieże, kontyngenty oraz zsyłki na roboty przymusowe. Autorzy wystawy poruszają także kwestię ludobójstwa dokonanego na Kresach Wschodnich oraz udziału mieszkańców wsi w konspiracji i pomocy dla ludności żydowskiej.
Ekspozycję można oglądać w warszawskim budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych do 9 sierpnia.