Letni Raport Dnia w ostatnim dniu lipca nadaliśmy z Zawichostu, miasta o przebogatej historii, które rozkwit przeżywało we wczesnym średniowieczu. Nasze plenerowe studio znajdowało się na Rynku Głównym miasteczka obok zabytkowej studni.
Katarzyna Kondziołek, burmistrz Zawichostu i rodowita mieszkanka zapraszała słuchaczy do odwiedzenia miasta i obejrzenia jego zabytków. To m. in. kościół z XIII wieku i kościół barokowy pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pod którym przypadkowo podczas remontu odkryto XI-wieczny kościół. Jest też kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy z unikatowym wyposażeniem z XVIII wieku i drewnianymi zdobieniami.
Ale Zawichost znany jest przede wszystkim z wodowskazu i codziennych komunikatów w Polskim Radiu o stanie wód głównych rzek polskich. Pierwsze pomiary, jeszcze amatorskie datują się po wielkiej powodzi w 1813 roku, która zmieniła koryto Wisły. Regularne pomiary rozpoczęły się w 1848 roku, kiedy zaczęły kursować statki pasażerskie między Zawichostem, a Warszawą. Wodowskaz został wybudowany w 1924 roku.