W Niegosławicach w gminie Złota odbędzie się pierwszy Wojewódzki Przegląd Zespołów Śpiewaczych im. Adolfa Dygasińskiego. Inicjatorem wydarzenia jest poeta, artysta i regionalista pochodzący z regionu Adam Ochwanowski, który wspólnie z Fundacją Kultury Ireneusza Ślusarczyka chce w ten sposób uhonorować wielkiego pisarza, który urodził się 180 lat temu w Niegosławicach.
Adam Ochwanowski podkreśla, że okrągła rocznica urodzin powieściopisarza, publicysty, pedagoga, jednego z głównych przedstawicieli naturalizmu w literaturze polskiej, który ćwierć życia spędził na Ponidziu, minęła bez echa. Stąd – jak dodaje – zrodził się pomysł uczczenia jego pamięci, wczesnej twórczości z elementami gawędy, gwary.
– To nietuzinkowa postać. Zapomniana przez środowiska naukowe, a także kulturalne – dodaje Adam Ochwanowski.
– To autor pierwszej, jednej ze sztandarowej powieści napisanej gwarą „Beldonek”. Przy okrągłej rocznicy wypadałoby zrobić coś bardziej spektakularnego, żeby i również i ludzie mieli z tego pożytek. Krótko mówiąc. Będzie folklor, czyli taki powrót do języka naszych dziadów. Będziemy się upominać o język, o źródło naszego języka. Nie wszyscy chcą pamiętać, że jednak kultura chłopska była „matką” Kultury Wysokiej, która jest bardzo ważna – zaznacza regionalista.
Atoni Kocela, społecznik, pedagog, autor książek, fotografik oraz filmowiec zaznacza, że to głównie dzięki Adamowi Ochwanowskiemu, wybitna postać Dygasińskiego zostanie przypomniana szerszej grupie społecznej. Jak dodaje, w Niegosławicach ma zaprezentować się czołówka zespołów ludowych mniej lub więcej znanych z całego regionu świętokrzyskiego. Bez współzawodnictwa, na luzie w piknikowej, rodzinnej atmosferze, okraszone graniem i śpiewaniem.
– Adam jest jedyną osobą, która uwielbia działać społecznie, uwielbia robić coś dla środowiska, a przede wszystkim pamięta o osobach zasłużonych z naszego regionu. Wierzę, że to będzie piękna i cykliczna impreza, która wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych Niegosławic – dodaje.
Jak co roku w Niegosławicach zostaną złożone kwiaty przed symbolicznym obeliskiem poświęconym pamięci Adolfa Dygasińskiego.
Wydarzenie odbędzie się 18 sierpnia o godzinie 14.30 na placu przed remizą OSP. Każdy chętny zespół da 20-minutowy występ. Imprezę poprowadzi Adam Ochwanowski razem z Witem Chamerą. Będzie wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Całość zakończy zabawa pod chmurką, przy akompaniamencie zespołu MILTON.
Adolf Dygasiński urodził się 7 marca 1839 w Niegosławicach koło Pińczowa, zmarł 3 czerwca 1902 w Grodzisku Mazowieckim.
Początkowo kształcił się w Pińczowie, potem w Szkole Wyższej Realnej w Kielcach.
Źródła podają, że w roku 1862 rozpoczął studia uniwersyteckie w Szkole Głównej w Warszawie, gdzie studiował językoznawstwo, przyrodę i geografię. W 1863 roku wziął czynny udział w powstaniu styczniowym. Dwukrotnie był więziony, w Szczekocinach i Olkuszu. Po upadku powstania ponownie podjął studia w Szkole Głównej. Przez krótki czas studiował w Pradze. Podjął się pracy guwernera na dworach ziemiańskich, był m.in. wychowawcą polskiego malarza Jacka Malczewskiego i Wacława Karczewskiego.