Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje działania Muzeum Wsi Kieleckiej, związane z upamiętnieniem Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Poseł Krzysztof Lipiec, lider Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem przypomina, że obchody odbyły się 12 lipca w Michniowie – wsi, którą w 1943 roku Niemcy chcieli zetrzeć z powierzchni ziemi. Zginęło wówczas 204 mieszkańców miejscowości, z czego część została spalona żywcem.
Jak podkreśla parlamentarzysta, musimy pamiętać o niemieckich zbrodniach i męczeństwie mieszkańców polskich wsi.
– Michniów jest symbolem martyrologii mieszkańców polskiej wsi podczas niemieckiej okupacji. Muzeum Wsi Polskiej, które było głównym organizatorem uroczystości starało się o rządowe wsparcie w ramach programu ministra – informuje lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.
40 tysięcy złotych, które trafi do Muzeum Wsi Kieleckiej pochodzi z programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienie w kraju”. Krzysztof Lipiec informuje, że pierwszy wniosek kieleckiej instytucji o pieniądze został odrzucony, ale odwołanie było skuteczne.
– To jest kwota, która z całą pewnością pozwoli na to, by można było trwale upamiętnić tamto wydarzenie. Z tego co wiem, Muzeum Wsi Kieleckiej wykorzysta te pieniądze na publikację wydawnictw wracających do tamtych dni, do czasów martyrologii mieszkańców Michniowa – mówi poseł.
Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej przyznaje, że ministerialna dotacja uzyskana dzięki zaangażowaniu posła Krzysztofa Lipca to duże wsparcie dla mauzoleum w Michniowie. Podkreśla, że pieniądze pozwalają realizować projekt, który zakłada popularyzację wiedzy na temat cierpienia polskiej wsi i jej trudnej sytuacji w czasie wojny.
– Organizowanie obchodów, konferencji i tworzenie różnorodnych publikacji pozwalają zapoznać społeczeństwo z historią, o której nie powinniśmy zapominać – mówi Mariusz Masny.