Mikro i mali przedsiębiorcy, a także szpitale i jednostki sektora finansów publicznych, mogą dziś do północy składać wnioski w sprawie zamrożenia cen prądu w drugim półroczu tego roku.
Dzisiaj na złożenie oświadczenia czekają już tylko ostatni spóźnialscy. Jak zapewniają, kolejki są bardzo krótkie, a obsługa przebiega sprawnie, co pozwala szybko i bezproblemowo złożyć oświadczenie. Podkreślają, że dla wielu, szczególnie małych przedsiębiorstw, zamrożenie ceny jest sprawą życia lub śmierci.
Mariusz Majewski z PGE Obrót uspokaja, że nawet jeśli przedsiębiorca spóźni się ze złożeniem wniosku to wciąż możliwe jest podpisanie nowej, bardziej korzystnej umowy niwelującej bolesne podwyżki cen energii.
– Proponujemy, aby przedstawiciel firmy zgłosił się do punktu obsługi klienta lub zadzwonił na infolinię pod numer 42 22 22 222. Możliwe, że będziemy mogli podpisać korzystną ofertę, która finalne przełoży się na większe oszczędności – mówi rzecznik.
Prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski podkreśla, że złożenie oświadczenia to prosty sposób dla firmy, żeby trochę zaoszczędzić. Ekspert dodaje, że znacznie więcej zaoszczędzą na przykład szpitale. Na zamrożenie cen prądu mogą też liczyć jednostki sektora finansów publicznych – między innymi organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne.
Ustawowy czas na złożenie oświadczenia potwierdzającego status odbiorcy końcowego minął 27 lipca. Ponieważ była to sobota, oświadczenia złożone dziś również będą akceptowane. Ustawa w sprawie cen prądu przewiduje, że uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie powinni złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status. Nie dotyczy to gospodarstw domowych. Oświadczenia należy dostarczyć sprzedawcy energii elektrycznej do poniedziałku 29 lipca. Wnioski takie można składać również drogą pocztową, a decydująca jest data stempla pocztowego.
W związku z trwającym procesem składania oświadczeń spółka PGE wprowadziła udogodnienia dla wszystkich podmiotów uprawnionych do skorzystania z zapisów tzw. ustawy prądowej.
Osobiście w Biurach Obsługi Klienta
Oświadczenia można złożyć osobiście w Biurach Obsługi Klienta PGE Obrót, a także w Punktach Obsługi Klienta Dystrybucyjnego. Dziś (poniedziałek, 29 lipca) można to zrobić do godz. 24.00.
Listownie
Oświadczenie można również przesłać listownie na adres: PGE Obrót, ul. 8-go Marca 6, 35-959 Rzeszów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów przyjmowane będę również oświadczenia nadane w poniedziałek, 29 lipca 2019 r.
Drogą elektroniczną
Oświadczenie można także przesłać drogą elektroniczną na adres serwis@gkpge.pl, pod warunkiem, że oświadczenie jest opatrzone podpisem kwalifikowanym. Ze względów prawnych skan dokumentu nie będzie honorowany.
OŚWIADCZENIE ODBIORCY KOŃCOWEGO ENERGII ELEKTRYCZNEJ [FORMULARZ DO POBRANIA]
W przypadku gospodarstw domowych i innych odbiorców końcowych z grupy taryfowej Gx w całym roku 2019 obowiązują ceny z roku 2018 – nie ma więc wymogu składania oświadczeń przez tych klientów.
Jak wcześniej informował minister energii Krzysztof Tchórzewski, nowelizacja oznacza, że przez cały 2019 roku ceny nie wzrosną dla 15,1 mln gospodarstw domowych. Natomiast od 1 lipca zamrożenie obejmuje też ok. 1000 szpitali, 61,4 tys. instytucji sektora finansów publicznych – w tym samorządów, 1,937 mln mikrofirm i 57 tys. małych firm. Tchórzewski podał też, że gwarantuje, iż dzięki ustawie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej oszczędzą w ciągu 2019 r. 8 mld zł.