Polowa Msza Święta w Białym Ługu koło Radoszyc rozpoczęła obchody upamiętniające rocznicę powstania 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Uroczystości odbyły się w miejscu, w którym 27 października 1944 roku szwadron kawalerii stoczył jedną ze swoich ostatnich walk.
W zwycięskiej bitwie zginęło około 140 Niemców, zdobyto trzy wozy z amunicją i dużą liczbę uzbrojenia. Straty własne całego pułku wynosiły wówczas 8 poległych i 27 rannych.
Uroczystość przebiegała zgodnie z wojskowym ceremoniałem. Po mszy był apel pamięci, salwa honorowa i defilada, w której uczestniczyła kompania reprezentacyjna 9. Pancernej Brygady z Braniewa oraz rekonstruktorzy z różnych części kraju, którzy występują w barwach 27. Pułku Ułanów.
W obchodach uczestniczył również syn dowódcy pułku, Maciej Downar Zapolski, który powiedział, że uroczystości w miejscach pamięci są wypełnieniem testamentu poległych. Ci którzy żyją, muszą oddawać hołd, tym którzy wolnej Polski nie dożyli.
Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” poinformował, że jednym z elementów uroczystości było także pobranie ziemi, która przed wymarszem tegorocznej „Kadrówki”, zostanie złożona na kopcu Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie, zwanym polską „Mogiłą Mogił”. Gromadzona jest tam ziemia z pól bitewnych i miejsc męczeństwa Polaków.
W miejscu bitwy z 27 października 1944 roku odbyła się również rekonstrukcja historyczna walk z okupantem. Po niej zaproszono wszystkich na partyzancką grochówkę.
27 pułk ułanów walczył w wojnie polsko-sowieckiej. Po kampanii wrześniowej w 1939 roku został rozformowany, jednak kawalerzyści prowadzili dalszą walkę w szeregach Armii Krajowej. W 1944 roku brali udział m. in. jako jedyna jednostka kawaleryjska w Powstaniu Warszawskim. Potem przedarli się w kieleckie lasy. Ostatnią bitwę kawalerzyści 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego stoczyli 8 listopada pod Wincentowem. Następnego dnia jednostka została rozwiązana. Dowódca, większość żołnierzy zdemobilizował, a z pozostałych stworzył mniejsze oddziały, które miały działać samodzielnie.