W Starachowicach oficjalne obchody Święta Policji połączone zostały z odsłonięciem pomnika policjantów, którzy zginęli na służbie w 1922 roku.
Podczas uroczystości zostały wręczone awanse na wyższe stopnie oraz wyróżnienia. Komendant wojewódzki policji Paweł Dzierżak podkreślał, że praca policjanta na każdym szczeblu jest służbą. To zakłada złożenie na szali najwyższego dobra, czyli swojego życia. Obecnie w Komendzie Głównej są 124 tabliczki przypominające policjantów, którzy zginęli na służbie – przypomniał komendant. Policjantom życzył bezpiecznej służby i satysfakcji z pracy.
Z kolei wojewoda Agata Wojtyszek stwierdziła, że policja cieszy się wysokim zaufaniem społecznym, 75 procent społeczeństwa wysoko ceni ich prace, tak wynika z danych CBOS. Województwo świętokrzyskie jest jednym z najbezpieczniejszych w kraju, a zawdzięczamy to również policjantom – dodała wojewoda.
Komendant Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach nadkomisarz Paweł Szczepaniak mówił, że celem jest utrzymanie jakości pracy i zapału policjantów do pracy. Obecnie na terenie powiatu pracuje 189 funkcjonariuszy i 25 osób w administracji.
Po części oficjalnej na cmentarzu przy ulicy Zgodnej został odsłonięty odnowiony nagrobek policjantów. Pochowani są w nim funkcjonariusze, którzy zginęli na służbie w latach 20. ubiegłego wieku. Antoni Mączyński i Wincenty Kotwica zostali zastrzeleni przez dezertera z wojska. Obaj pracowali na posterunku w Mircu, Antoni Mączyński miał za kilka dni zostać komendantem.
Nagrobek pochodzi z 1922 roku, jego renowacja została sfinansowana ze zbiórki przeprowadzonej na starachowickich cmentarzach w Dniu Wszystkich Świętych. Organizatorem kwesty było Towarzystwo Przyjaciół Starachowic, w tym roku wybór pomnika do odnowienia zapadł po głosowaniu internetowym przeprowadzonym wśród mieszkańców miasta.