„oTWÓRZMY MARZENIA” – to hasło tegorocznego V Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży „Hurra! ART!”. Wydarzenie rozpocznie się 10 sierpnia. Przez trzy kolejne sierpniowe weekendy na najmłodszych, nastolatków oraz ich rodziców czekają liczne spektakle teatralne, warsztaty, słuchowiska, filmy, a także sztuka… cyrkowa.
Pomysłodawcą festiwalu jest Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Podkreśla on, że najważniejszym kluczem przy układaniu programu festiwalu jest jakość spektakli.
– Zaczynaliśmy dokładnie w 2014 roku. Dzisiaj mogę powiedzieć, że ten festiwal wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta, regionu, ale też kraju, ponieważ wiele zespołów i gości, przyjeżdża na nasz festiwal spoza Kielc. Tworzymy ten festiwal specjalnie dla mieszkańców, z bardzo wyjątkowym, ciekawym repertuarem, na który się składają spektakle z całej Polski, a także z zagranicy. Spektakle, których nie zobaczymy na co dzień w Kielcach, więc dlatego warto do nas zajrzeć, nas odwiedzić, być częścią tego festiwalu – wyjaśnia.
W tym roku festiwal odbędzie się w dniach: 10-11, 17-18 oraz 24-25 sierpnia, jak zawsze w soboty i niedziele, oferując teatr różnorodny i atrakcyjny w konwencjach. Będą więc formy lalkowe, taneczne, akrobatyczne, muzyczne oraz wspólne działania z publicznością. W tym roku w programie znalazły się też dwie propozycje cyrkowe w wykonaniu francuskiej grupy Collectif À Sens Unique.
Nie zabraknie propozycji dla widzów w każdym wieku. Jednak z drugiej strony akcent jest położony na współpracę z młodzieżą. Jak przyznaje Robert Drobniuch, ta część wymaga niekonwencjonalnych działań, ale przynosi dużą satysfakcję.
– Tutaj rozwijamy warsztaty, w których młodzież chętnie bierze udział i dzięki tej młodzieży festiwal inaczej żyje, inaczej funkcjonuje. Na przykład jeden z uczestników ubiegłorocznych warsztatów stworzył hasło dla naszego teatru: „Chodź tu”. Więc to jest bardzo fajne, widzieć, jak się ta młodzież udziela, jest zainteresowana i chce być częścią tego, co robimy – wyjaśnił.
Ważnym zadaniem dla organizatorów festiwalu jest zaproszenie do teatru osób niepełnosprawnych, z ograniczeniem słuchu. Do nich adresowany jest przedstawienie „Morze ciche”, które 17 sierpnia zostanie pokazane w Kieleckim Centrum Kultury, a także wydarzenia filmowe i warsztaty, które odbędą się 25 sierpnia.
Festiwal będzie gościł w różnych miejscach. Nie tylko w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”, ale też w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego, w Kieleckim Centrum Kultury, na Scenie Letniej Kieleckiego Centrum Kultury, jak również w przestrzeni publicznej, między innymi na kieleckim placu Artystów.
Jak przyznaje dyrektor Robert Drobniuch, festiwal nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego. Prawie 90 tysięcy pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, natomiast 80 tysięcy z Urzędu Miasta Kielce.
Wiceprezydent Kielc Marcin Różycki zdradził, że wraz z córkami jest częstym gościem „Kubusia” i także od tej strony zna działalność tego teatru.
– Oceniam, że sztuka, która jest dostarczana przez teatr jest bardzo ważna dla naszych mieszkańców, dla naszego miasta. Uważam, że musimy cały czas rozwijać ten festiwal, jak i inne inicjatywy, które są podejmowane przez nasze instytucje kultury – dodał.
Festiwal wspierają też partnerzy. Od lat są to Wodociągi Kieleckie. Natomiast po raz pierwszy Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”. Jej wiceprezes, Miłosz Pamuła, dziękując za zaproszenie do współpracy, wyraził nadzieję, że jest to początek, który przyniesie efekty.
– Jako SSE, spółka Skarbu Państwa czujemy się zobowiązani w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu do wspierania lokalnych inicjatyw. Mecenat kultury jest w obszarze naszych zainteresowań. Wspieraliśmy już Muzeum Narodowe, a teraz przyszedł czas na Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” – zaznacza.
Już rozpoczęła się rezerwacja i sprzedaż na wszystkie wydarzenia festiwalowe prowadzi je Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
Rezerwacja telefoniczna odbywa się od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 – 15.30 pod numerem telefonu: 41-344-58-36 lub mailowo: rezerwacje@hurrart.pl (rezerwacja mailowa jest ważna po potwierdzeniu przez Teatr).
Sprzedaż biletów w dniu i miejscu prezentacji spektaklu będzie się odbywała na godzinę przed rozpoczęciem spektaklu oraz w kasie teatru „Kubuś” w dniach: 9, 10, 11, 16, 17, 18, 23, 24, 25 sierpnia, w godzinach 10.00 – 17.00.
Wcześniejsze zapisy obowiązują również na warsztaty dla młodzieży.
Więcej informacji na stronie: www.hurrart.pl.