Cezary Stępniewski, radny klubu Przełom Bałtowski od środy, 24 lipca piastuje funkcję przewodniczącego tamtejszej rady gminy. Zastąpił na tym miejscu swojego kolegę z klubu Leszka Smolińskiego, którego rezygnację ze stanowiska zaakceptowali podczas dzisiejszej sesji wszyscy radni.
Nowy przewodniczący uważa, że to wyróżnienie dla niego i miejscowości Okół, którą reprezentuje. Mimo napiętej sytuacji między radnymi klubu Przełom Bałtowski, a wójtem, Cezary Stępniewski deklaruje współpracę z włodarzem. Dodaje, że w swojej nowej roli będzie wzorował się na poprzedniku.
– Przewodniczący znajduje się między młotem, a kowadłem. Niemniej rola jego jest taka, aby emocje na sesji wygłuszać, tak też deklaruję, żeby w ten sposób właśnie działać – mówi Cezary Stępniewski i dodaje, że liczy na to, że radni Przełomu Bałtowskiego i wójt będą reprezentować odpowiedni poziom kultury.
Wójt Hubert Żądło wyraża nadzieję, że poprawi się sposób prowadzenia sesji. Dodaje ponadto, że mimo różnic w poglądach na wiele sytuacji, w samorządzie musi znaleźć się płaszczyzna porozumienia, aby realizować odpowiednio zadania.
– Chciałbym, żeby coś się zmieniło. Od jakiegoś czasu np. radni sami zabierają głos, nie ma udzielania głosu przez przewodniczącego, nie ma ograniczeń w możliwości wystąpień, nie ma też mocniejszych ograniczeń, gdy sesje są zakłócone przez mieszkańców bądź gości zapraszanych na sesję – mówi Hubert Żądło.
Przypomnijmy, radni Przełomu Bałtowskiego od początku kadencji mają wiele zastrzeżeń do wójta Huberta Żądło. Jedną z kwestii wywołujących spory i kontrowersje było ustalenie pensji wójta na poziomie 3,5 tysiąca złotych netto. Kilkuset mieszkańców przygotowało obywatelski projekt uchwałodawczy dotyczący podwyższenia pensji wójta, jednak ta propozycja została przez radnych odrzucona. W ostatnim czasie rajcy nie udzielili wotum zaufania wójtowi, jednak przyznali mu absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.
Za kandydaturą Cezarego Stępniewskiego było 12 radnych, 3 było przeciw. Leszek Smoliński był przewodniczącym rady gminy w Bałtowie od 2010 roku.