Najpierw odwiedzili studio Teatru Polskiego Radia w Warszawie, gdzie poznali tajniki powstawania słuchowisk, a teraz pracują nad własnym nagraniem, poświęconym Stefanowi Żeromskiemu. Od poniedziałku, grupa młodych osób uczestniczy w warsztatach pod hasłem „Uwaga nagranie”. Efekty ich pracy poznamy w sobotę, podczas imprezy „Maraton z Żeromskim”.
Zajęcia z młodzieżą prowadzi Wojciech Ramus, prezes Fundacji Teatr Wyobraźni, której zadaniem jest popularyzacja słuchowisk. Podkreśla, że warsztaty mają bardzo szeroki zakres.
– Zostaliśmy zaproszeni do współpracy przez Muzeum Narodowe w Kielcach, z czego się bardzo cieszymy. Mamy tutaj doskonałe warunki do pracy i świetną młodzież, z którą nam się wspaniale pracuje. Mamy nadzieję, że rezultatem naszej pracy będzie nie tylko słuchowisko, które tutaj powstanie. Naszym celem jest pobudzenie ich, by sięgali do form, których zupełnie nie znają, w tym do słuchowisk, które według nas są czymś bardzo interesującym i cały czas bardzo aktualnym. Naszym celem jest również pobudzenie kreatywności, wyobraźni tych młodych ludzi, którzy biorą udział w warsztatach. Przy okazji chcemy im pokazać, jak kiedyś wyglądała Polska, jak kiedyś wyglądało ich miasto, czym się różnią czasy szkolne Stefana Żeromskiego od ich czasów, ale też pokazać podobieństwa – wyjaśnia Wojciech Ramus.
Prowadzący zajęcia dodaje, że dużo miejsca zajmują dyskusje, jest czas na wymianę poglądów. – Dosyć dużo rozmawiamy na temat uczuć, na temat tego, o czym mogli rozmawiać Stefan Żeromski i jego rówieśnicy, i o czym oni rozmawiają. Myślę, że mają coraz większą świadomość, że nasze uczucia, ludzie, nie zmieniają się. Zmienia się otoczenie, zmieniają się pewne warunki, ale my cały czas jesteśmy bardzo podobni do siebie. Te Kielce sprzed lat to też wyzwanie dla naszego słuchowiska, bo to są Kielce, które były małym miasteczkiem, 10-tysięcznym, a nie dosyć dużym ośrodkiem miejskim, jakim są obecnie – zaznacza.
Ten kontekst jest niezwykle ważny, ponieważ to sama młodzież pisze scenariusz. Klaudia, Paulina, Kamila i Ola przyznały, że zależy im, by ich słuchowisko było oryginalne. – Musieliśmy się zastanowić, w jaki sposób przedstawić Stefana Żeromskiego. Zależało nam na tym, żeby to było w sposób przystępny, żeby nie zanudzić odbiorcy, ale żeby to też było ciekawe. Właściwie pokazujemy jak wyglądało jego życie, nauka. Wskazać różnice między czasami, w których on żył, a teraźniejszością – mówiły nastolatki.
Efekty tej pracy poznamy już za kilka dni, w sobotę, 27 lipca. Słuchowisko zostanie przedstawione o godzinie 15.00, przed nowym budynkiem, należącym do Muzeum Narodowego, naprzeciwko Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ta prezentacja otworzy dwudniowy „Maraton z Żeromskim”.
SZCZEGÓŁOWY PLAN „MARATONU Z ŻEROMSKIM”:
27–28 lipca 2019, Maraton z Żeromskim, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Jana Pawła II 8, wstęp wolny.
Sobota, 27 lipca:
15.00 prezentacja słuchowiska przygotowanego podczas warsztatów Uwaga nagranie;
16.00 Uciekła mi przepióreczka – słuchowisko z 1969 roku w reżyserii Tadeusza Łomnickiego.
O powstaniu nagrania, aktorach, przygotowaniu scenariusza opowie dyrektor Teatru Polskiego Radia w Warszawie – Janusz Kukuła;
17.30 Utwory Żeromskiego w interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia
Wybitni aktorzy, na co dzień pracujący w studio Teatru Polskiego Radia, a których głosy znają wszyscy Polacy, zaprezentują zgromadzonej publiczności fragmenty utworów Stefana Żeromskiego.
Mariusz Bonaszewski – Rozdzióbią nas kruki i wrony
Andrzej Ferenc – Zmierzch
Dariusz Niebudek – Sen o szpadzie
Dorota Landowska – Puszcza jodłowa
W rolę przewodnika po radiowych meandrach wcieli się Janusz Kukuła dyrektor Teatru Polskiego Radia w Warszawie;
18.30 Rzeczpospolita Zakopiańska – projekcja filmu oraz rozmowa o powstaniu Rzeczpospolitej Zakopiańskiej i jej prezydencie Stefanie Żeromskim (prof. dr hab. Zdzisław Jerzy Adamczyk, Lesław Dall).
Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie, w którym wezmą udział profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk – historyk literatury, którego zainteresowania naukowe koncentrują się szczególnie wokół biografii i twórczości Stefana Żeromskiego oraz Lesław Dall – historyk, regionalista, konsultant filmu Rzeczpospolita Zakopiańska, kurator wystawy Rzeczpospolita Zakopiańska, prezentowanej w Muzeum Tatrzańskim.
Niedziela, 28 lipca:
17.00 Wierna rzeka Stefana Żeromskiego w reżyserii Janusza Kukuły.
Spektakl przygotowany specjalnie dla naszych widzów przez dyrektora Teatru Polskiego Radia oraz wybitnych polskich aktorów (występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Mariusz Bonaszewski, Andrzej Ferenc, Anna Cieślak). Inscenizacja powstała na kanwie jednej z najbardziej „świętokrzyskich” powieści Żeromskiego – Wiernej rzeki, której akcja rozgrywa się w podkieleckim dworze.
Scenariusz i reżyseria Janusz Kukuła;
19.30 koncert Na rogu świata i nieskończoności Teatru Piosenki Romana Kołakowskiego.
Kabaretowa, pełna wytwornego humoru i ciepłego sentymentu, poetycko-muzyczna opowieść o artystycznym obliczu dwudziestolecia międzywojennego. Bohaterami są niezapomniane gwiazdy przedwojennej, polskiej sceny: Hanka Ordonówna, Mira Zimińska i Jan Kiepura, w których role wcielą się znakomici aktorzy i wokaliści: Agata Grześkiewicz, Agata Klimczak, Wojciech Machnicki i Leszek Zduń. Zabrzmią wielkie przeboje ówczesnej Warszawy: „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Piosenka o zgubionym sercu”, „Tango milonga…”
Przewodnikami po najsłynniejszych kawiarniach, teatrach, rewiach i kabaretach będą: Stefan Żeromski, w którego postać wcieli się Wojciech Machnicki i tajemniczy kelner z restauracji „Ziemiańska” – którego zagra, Leszek Zduń. Przy fortepianie – jako Tadeusz Sygietyński – Bartłomiej Abramowicz.
Scenariusz i reżyseria Roman Kołakowski/Leszek Zduń;
– pokaz mody z okresu dwudziestolecia międzywojennego
Moda dwudziestolecia kształtowała się w wyjątkowych okolicznościach politycznych i społecznych. Z międzywojennej garderoby zniknęła biżuteria i kosztowne stroje. Zarówno panowie jak i panie zaczęli preferować proste fasony stawiające na wygodę i funkcjonalność.