Budowa sceny letniej w Siesławicach w gminie Busko-Zdrój dobiega końca. Ma ona służyć mieszkańcom do organizacji różnorodnych imprez. To kolejny etap zagospodarowania ponad 2-hektarowego, historycznego terenu zwanego „Karabosy” i jeden z projektów realizowanych w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. Koszt inwestycji to 100 tysięcy złotych.
Bogdan Błaszczyk, radny Rady Miejskiej w Busku-Zdroju, a zarazem mieszkaniec wsi Siesławice przypomina, że na terenie rekreacyjnym zwanym „Karabosy” w latach 60. XX wieku wydobywano skałę gipsową. Do dziś występują tu również tzw. zjawiska krasowe, czyli zapadanie się ziemi, które od wielu lat jest obiektem badań archeologicznych.
– Na tym terenie były takie przypadki, że nagle pasące się bydło, owce zapadały się pod ziemię, a w tym miejscu pojawiała się czeluść i woda. Jak wieść gminna niesie w zamierzchłych czasach, zarządca zwany karbowy, niezbyt lubiany człowiek, wpadł właśnie w taką czeluść. Tak się to rozniosło wśród ludności, że spotkała go kara boska. Połączenie tych dwóch wyrazów funkcjonuje do dziś – tłumaczy Bogdan Błaszczyk.
Bogdan Błaszczyk dodaje, że w Siesławicach, w latach 50. XX wieku, odkryto groby i osadę kultury łużyckiej sprzed 2,5 tys. lat. W trakcie późniejszych badań w 1979 roku odkopano bogato wyposażony zespół grobowy szybowo-niszowy neolitycznej kultury ceramiki sznurowej sprzed 4 tys. lat.
– W 1978 roku nagle zapadł się kurhan. Okazało się, że natrafiono na sześć szkieletów ludzkich ułożonych na boku, z podkurczonymi nogami i twarzami zwróconymi na wschód. Przy zmarłych znaleziono naczynia i ozdoby – mówi Bogdan Błaszczyk.
Przypomniał, że kilkanaście lat temu pozyskano tzw. środki przedakcesyjne w kwocie 450 tysięcy złotych. Dzięki temu udało się zachować, a co więcej przywrócić walory dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego tego terenu. I dalej go gospodarować.
Ponadto w ubiegłym tygodniu udało się nabyć również 30-arowy teren, który ma stanowić kolejną część zespołu rekreacyjnego „Karabosy”. W tej części planowana jest z kolei budowa parkingu samochodowego. Uroczyste otwarcie sceny letniej zaplanowano podczas gminnych dożynek.