Przyjechali na ziemię świętokrzyską, bo na Białorusi „zadeptuje się polskość”.
Od wczoraj na zaproszenie marszałka województwa, 40-osobowa grupa dzieci i młodzieży z polskich szkół na białoruskiej Grodzieńszczyźnie i z ukraińskiego Obwodu Winnickiego przebywa w województwie świętokrzyskim. Czekają na nich warsztaty językowe, a także wycieczki do najpiękniejszych zakątków naszego regionu.
Wizyta rozpoczęła się dzisiaj od spotkania dzieci i ich opiekunów z przedstawicielami samorządu województwa świętokrzyskiego: marszałkiem Andrzejem Bętkowskim oraz wicemarszałek Renatą Janik w Pałacu Biskupów Krakowskich. Dla młodych Polaków ze Wschodu niezwykle ważny jest bezpośredni kontakt z ojczystym językiem, polskimi tradycjami i kulturą – podkreśla Danuta Karpowicz, dyrektor polskiej szkoły społecznej w Grodnie.
– Jako opiekun grupy oczekuję większego rozwoju dzieci, żeby zobaczyły bogactwo Polski, zwłaszcza kulturę. W Grodnie polskość się zadeptuje, władza stara się jej nie eksponować, natomiast tutaj, w Polsce, wszystko jest na wyciągnięcie ręki – mówi dyrektor.
Akcentuje, że sama jest Polką, ma rodzinę na Pomorzu i w Zielonej Górze.
Tatsiana Mackiewicz, opiekun grupy i nauczyciel języka polskiego mówi, że pracuje w szkole państwowej i fakultatywnie uczy polskiego w klasach początkowych. Przyznaje, że dawniej dzieci miały cztery godziny polskiego w szkole, teraz została już tylko jedna.
– Dzieci chętnie uczą się polskiego, także w klasach starszych, ale taką możliwość mają już tylko w szkołach społecznych. Dobrze, że możemy chociaż nauczyć je podstaw języka – mówi nauczycielka.
Przygotowany przez Urząd Marszałkowski letni obóz edukacyjno-wypoczynkowy obfituje w atrakcje. Bliskie spotkania z historią i kulturą polską zapewnią im między innymi wizyty w Sandomierzu, na Zamku Królewskim w Chęcinach i na Świętym Krzyżu.
Marszałek Andrzej Bętkowski podkreśla, że z gośćmi ze wschodu łączy nas historia.
– Białoruś i Ukraina to miejsca związane z wybitnymi postaciami historycznymi, między innymi Mickiewiczem. Tam też mieszkają dziś Polacy, którzy chętnie przyznają się do swoich korzeni – mówi marszałek.
Goście oprócz zwiedzania regionu będą mogli lepiej poznać język polski. Specjalne zajęcia językowe poprowadzą dla nich specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.