Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą zgłaszać własne uchwały na obrady sejmiku. Radni przyjęli projekt uchwały, który umożliwia taką inicjatywę. W poniedziałkowym programie sesji znalazła się pierwsza z nich, dotycząca działań przeciwko smogowi.
Przyjęcie projektu uchwały nakazuje ustawa. Mieszkańcy innych województw już korzystają z tej regulacji prawnej i zgłaszają inicjatywy, które następnie są rozpatrywane na sesjach przez radnych.
Aby projekt uchwały obywatelskiej trafił na sejmik, najpierw należy stworzyć pięcioosobowy komitet i zarejestrować go u przewodniczącego sejmiku województwa. Po dopełnieniu formalności, można zacząć zbierać podpisy pod uchwałą. Potrzebnych jest tysiąc.
Jak ocenia Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, takie inicjatywy obywateli to głos, którego nie można zbagatelizować.
– Zgromadzenie tysiąca podpisów jest dla nas wymownym elementem zaangażowania społecznego, który należy potraktować bardzo poważnie. Jeśli pomysły mieszkańców będą korespondować z zadaniami realizowanymi przez sejmik, będziemy starali się je uwzględnić w naszym działaniu – mówi.
Do porządku poniedziałkowych obrad wprowadzono projekt pierwszej inicjatywy uchwały obywatelskiej dotyczącej polityki antysmogowej. Teraz będą prowadzone konsultacje dotyczące ewentualnych zmian i uzupełnień uchwały i ostatecznie w kwietniu 2020 roku będzie ona przyjęta na sejmiku.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku cieszy się, że uchwała mająca na celu walkę ze smogiem znalazła się w porządku obrad.
– Prace na taką polityką już trwają, inicjatywa jest dobra, pierwsza w tej kadencji. Mam nadzieję, że mieszkańcy województwa będą się zarażać taką inicjatywą obywatelską, także w innych dziedzinach życia. Są one ważne dla nas, radnych, tym bardziej, że to ludzie najlepiej wiedzą, czego im potrzeba – mówi.
Arkadiusz Stawicki, inicjator uchwały obywatelskiej przyznał, że ubolewa nad późnym terminem wejścia ustawy w życie. Poprosił także o włączenie członków komitetu zgłaszającego projekt do prac nad uchwałą, co być może pozwoli przyspieszyć terminarz. Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska wyjaśnił, że wejście w życie ustawy wcześniej nie jest możliwe z uwagi na proces legislacyjny, którego czas trwania jest określony prawnie i nie można go przyspieszyć.
Na wniosek radnego Andrzeja Konarskiego obywatelski projekt uchwały antysmogowej skierowano do procedowania w Komisji Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.