Popularne Kingonalia obchodzą mieszkańcy Nowego Korczyna. Tegoroczne wydarzenie ma szczególną rangę. To jubileuszowa, 20. edycja święta patronki miejscowości, a zarazem pierwsza w mieście po odzyskaniu praw miejskich.
Uroczystości połączone są z 5. Pielgrzymką Diecezji Kieleckiej do tamtejszego sanktuarium św. Stanisława pod hasłem „W Mocy Bożego Ducha”. Wierni z różnych stron polski tradycyjne zwiedzili nowokorczyńskie zabytki, a następnie wzięli udział w uroczystej procesji od cudownego źródełka świętej Kingi do kościoła świętego Stanisława. Tam odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawił biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta. Po mszy uroczystości przeniosły się na Rynek, gdzie młodzież zaprezentowała program artystyczny poświęcony życiorysowi św. Kingi.
Ksiądz Paweł Majewski, kustosz Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie, przypomina, że święta Kinga miała silną wiarę z czego w głównej mierze wynikały jej działania. Według księdza, jeśli człowiek oprze się na mądrości zawartej w słowie Bożym, przykazaniach, będzie odnosił sukcesy nie tylko w życiu osobistym, ale i społecznym.
– Święta Kinga w naszych czasach wnosi wiele wartości, których jesteśmy dziś spragnieni. To przede wszystkim otwarcie na świat, modlitwy, pełne poświecenia życie, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka czy opieką nad osobami biednymi – mówi ksiądz.
Podobnego zdania jest Marek Kwitek poseł PiS, który w rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że ludzie powinni wracać do przeszłości, z której mogą czerpać konkretne doświadczenia i wnioski na dzisiejsze czasy.
– Święta Kinga dbała o swoich poddanych, pomagała im. Taką rolę dziś pełni parlament i poszczególne samorządy. Chwała władzom Nowego Korczyna, mieszkańcom, że właśnie w ten sposób pielęgnują tradycję, kult, który może być dla nas wzorem. Przede wszystkim integruje społeczność, dba także o relację polsko-węgierskie – zaznacza poseł.
Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna, podkreślił, że Kingonalia to wydarzenie kulturalne w gminie zapoczątkowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Dodał, że ich głównym celem jest przypomnienie bogatej historii miejscowości, a także kultywowanie pamięci o patronce miejscowości, patronce samorządowców i podkreślanie jej zasług, które według historii uczyniła dla Nowego Korczyna.
– Uroczystości związane z bytnością świętej Kingi również i dziś przybrały formę pielgrzymki samorządowców do sanktuarium. Wspólnie z samorządowcami powiatu buskiego, województwa świętokrzyskiego ale również z naszymi gośćmi z Węgier wzięliśmy udział w uroczystościach mszy i tych odbywających się na korczyńskim Rynku – mówi burmistrz.
Podczas sobotniej imprezy na rynku wystąpił m.in zespół Kerygmat z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.