Po wpisaniu neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO, miejsce to odwiedza więcej turystów. Do tego historycznego wydarzenia dla kopalni jak i regionu doszło dwa tygodnie temu.
Pierwsze co obecnie można zauważyć wjeżdżając na teren Krzemionek to oblężony parking. Trudno znaleźć miejsce dla samochodu. Kilkadziesiąt metrów dalej, tuż obok drogi wojewódzkiej, znajduje się drugi parking.
Przewodnik Tomasz Kotarski mówi, że ruch jest już przynajmniej trzykrotnie większy. Prawdziwego „najazdu turystów” pracownicy muzeum dopiero się spodziewają. Pierwsze zagraniczne grupy już rezerwują miejsca, to głównie Europa i nasi najbliżsi sąsiedzi: Czesi i Niemcy. Tomasz Kotarski dodaje jednak, że oprowadzał już grupę z Wietnamu.
– Dominują goście z Polski, bo zagraniczne wyjazdy wymagają dłuższych planów, ale podejrzewamy, że od przyszłego roku będzie o wiele więcej turystów anglojęzycznych – mówi Tomasz Kotarski.
W sobotę w rezerwacie można było spotkać turystów z okolic Ostrowca, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Kielc, a także z województw wielkopolskiego, małopolskiego, śląskiego czy mazowieckiego. Przyjeżdżają rodziny z nawet kilkumiesięcznymi dziećmi, a także osoby starsze. Turyści potwierdzają, że „efekt UNESCO” działa na wyobraźnię, a samo województwo świętokrzyskie jest ciekawym miejscem do zwiedzania. Turyści z Wielkopolski przyjechali na kilkudniową wycieczkę. Jak mówią, jest co oglądać, do Krzemionek wstąpili przy okazji podróży do Bałtowa.
– Wcześniej interesowaliśmy się, co można tu w okolicy zobaczyć. Zresztą o wpisie na listę UNESCO było głośno, widzieliśmy w telewizji, chcieliśmy z mężem zobaczyć – mówi turystka z Poznania.
Niektórzy już wcześniej kopalnię, ale po wpisie postanowili jeszcze raz ją zobaczyć. Turyści, z którymi rozmawiała nasza reporterka uważają, że wiele można się dowiedzieć o dawnych górnikach, zobaczyć krzemienie wystające ze skalnych ścian. To stwarza ciekawą atmosferę, a wpis na listę UNESCO jest według nich jak najbardziej uzasadniony.
Wybierając się do Krzemionek warto pamiętać o ciepłym ubraniu. W kopalni temperatura nie przekracza 9 stopni Celsjusza.