Bez konkretów zakończyły się rozmowy między przedstawicielami zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji i reprezentantami władz Kielc. Jak informowaliśmy, obie strony deklarują chęć zakończenia sporu dotyczącego zmian w kursowaniu autobusów, wprowadzanych przez Zarząd Transportu Miejskiego.
Elżbieta Śreniawska, prezes MPK podkreśla, że na razie cały czas czeka na konkrety. Chodzi o rozpatrzenie przez miasto 12 postulatów związkowców oraz stanowisk walnego zgromadzania udziałowców spółki.
– Generalnie tematem, który nas interesuje jest wypracowanie wspólnej spójnej strategii komunikacji w Kielcach. Ponadto chcemy powołania komisji, która będzie koordynowała prace różnego rodzaju służb odpowiedzialnych za komunikację. Również postulat rezygnacji z zamiany linii między kontraktami jest dla nas bardzo istotny. Chodzi także o uporządkowanie czasów przejazdów poszczególnych linii i przerw dla pracowników – powiedziała Elżbieta Śreniawska.
Radca prawny Piotr Rogula, przedstawiciel prezydenta w radzie nadzorczej MPK uważa, że patrząc na postulaty MPK, obie strony mają wiele punktów wspólnych.
– Są rzeczy, które są poza sporem, takie, jak udrożnienie dróg i buspasów w Kielcach, dostosowanie czasów przejazdów autobusów, czy rozmieszczenie toalet dla pracowników MPK na wybranych końcowych pętlach autobusowych. Na pewno z obu stron mamy wolę porozumienia – powiedział Piotr Rogula.
Związki zawodowe z MPK postulują powołanie komisji złożonej z radnych, która przeanalizuje umowę, między miastem a spółką. Chodzi o dwa kontrakty na obsługę linii autobusowych. Jarosław Karyś, szef klubu PiS w Radzie Miasta ma nadzieję, że dzięki temu uda się zażegnać widmo strajku.
– Obawiamy się, że konflikt między MPK a ZTM, który narasta może doprowadzić do przerw w komunikacji. Stad pomysł komisji. Chcemy być elementem tonującym nastroje – powiedział Jarosław Karyś.
Mimo dzisiejszych rozmów o porozumienie może być trudno. Kolejnym zarzewiem konfliktu jest pismo, które Zarząd Transportu Miejskiego wystosował do przewoźnika. Jak informowaliśmy, ZTM żąda wycofania z autobusów należących do miasta pisma „Pasażer”, wydawanego przez MPK. Poseł Bogdan Latosiński podkreśla, że to próba zamknięcia ust związkowcom ze spółki, ponieważ „Pasażer” jest w dużej części poświęcony krytyce działań Zarządu Transportu Miejskiego, które zdaniem firmy są wymierzone w MPK.
W przyszłym tygodniu ma dojść do planowanego wcześniej spotkania posła Bogdana Latosińskiego z zastępcą prezydenta Arkadiuszem Kubcem. W tym samym czasie, na nadzwyczajnym posiedzeniu zbiorą się dwa związki zawodowe działające w MPK Kielce.