Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą mogli występować z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Pierwsza, dotycząca działań, które zmniejszą zagrożenie smogiem już wpłynęła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Radni sejmiku, podczas poniedziałkowej sesji przyjmą uchwałę dotyczącą aktywności obywatelskiej. Jak tłumaczy Marcin Piętak, dyrektor gabinetu marszałka, mieszkańcy innych województw już korzystają z tej regulacji prawnej i zgłaszają inicjatywy, które następnie są rozpatrywane na sesjach przez radnych województwa. Zasady złożenia uchwały przez obywateli są proste.
– Najpierw należy stworzyć pięcioosobowy komitet i zarejestrować go u przewodniczącego sejmiku województwa. Po dopełnieniu formalności, można zacząć zbierać podpisy pod uchwałą. Potrzebnych jest ich tysiąc, aby inicjatywa trafiła na obrady – wyjaśnia Marcin Piętak.
Pomysł zgłoszony w takiej formie przez mieszkańców regionu musi zostać rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy.
Przewodniczący sejmiku województwa, Andrzej Pruś bardzo dobrze ocenia tę nowość i zachęca mieszkańców do podejmowania inicjatyw, a tym samym partycypacji w sprawowaniu władzy. Przyznaje także, że pierwszy dokument już wpłynął do urzędu.
– Jako przewodniczący, jestem zobowiązany do tego, by sejmik zajął się tym na najbliższej sesji, czyli w poniedziałek, 22 lipca. Pewnie skierujemy sprawę do procedowania w komisji. Projekt dotyczy polityki antysmogowej, a więc kwestii bardzo istotnej – mówi Andrzej Pruś.
Przewodniczący dodaje, że Świętokrzyskie ma od kilku lat program ochrony środowiska i jeśli uchwała wpisuje się w to, co jest zaplanowane do zrobienia, to zapewne działania zostaną rozszerzone o nowe propozycje.
Przepisy dotyczące umożliwienia składania uchwał obywatelom mają zostać przyjęte na najbliższej sesji w poniedziałek, 22 lipca.