Koncert zespołu Affabre Concinui w kolegiacie świętego Marcina w Opatowie zainauguruje Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach – „Ucho igielne”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 21 lipca, o godzinie 18.00. Jego organizatorem jest Fundacja imienia Edwarda Kusztala.
Jak wyjaśnia Maciej Kusztal, dotychczas fundacja swoje działanie prowadziła głównie w Kielcach. Teraz jednak postanowiła wyjść poza granice stolicy regionu, organizując Festiwal, jakiego brakuje na ziemi świętokrzyskiej.
– Jest to festiwal muzyki sakralnej, który ma na celu promowanie pięknych kościołów naszego województwa, a także prezentowanie muzyki sakralnej na najwyższym, światowym poziomie – wyjaśnia.
Pierwszy koncert odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 21 lipca, o godzinie 18.00, w kolegiacie świętego Marcina w Opatowie. Wystąpi męski zespół wokalny Affabre Concinui.
– Sekstet wokalny z tradycjami sięgającymi chóru Poznańskie Słowiki. Zaprezentuje on bardzo szeroki repertuar, składający się z pieśni i różnych wykonań instrumentalnych. W czasie tego koncertu będziemy mogli usłyszeć zbiór różnych, pięknych sakralnych pieśni, począwszy od renesansowych utworów polskich, przez twórczość Stanisława Moniuszki, a także utwory instrumentalne, tak znane, jak „Aria na strunie G” Jana Sebastiana Bacha, czy fragment „Czterech Pór Roku – Zimę” Antonio Vivaldiego – zdradza Maciej Kusztal.
Kluczem, jeśli chodzi o dobór repertuaru, jest miejsce, w którym będzie on prezentowany. W ramach Festiwalu „Ucho igielne” odbędą się cztery koncerty. Aż dwa zaplanowano na 28 lipca. O godzinie 18.00 w kościele świętego Floriana w Koprzywnicy wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, a o godzinie 20.00 w klasztorze ojców Dominikanów śpiewy świętej Hildegardy z Bingen wykona zespół wokalny Flores Rosarium. Zwieńczeniem cyklu będzie wydarzenie, które odbędzie się 4 sierpnia w bazylice na Świętym Krzyżu. Będzie to koncert organowy na „Cztery nogi i cztery ręce”.
Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Impreza ma się odbywać cyklicznie, co roku.
– Mamy nadzieję, że Festiwal ten, w jeszcze większej formule, na stałe zagości w programie letnich imprez na ziemi świętokrzyskiej – dodaje Maciej Kusztal.