W Kielcach będą nowe świetlice środowiskowe i placówki opiekuńczo-wychowawcze, a w Daleszycach i Skarżysku-Kamiennej działania, które pomogą osobom zagrożonym wykluczeniem, wrócić do pracy. Wszystkie te projekty zostaną dofinansowane z funduszy unijnych, przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Łącznie przekazano dziś dotacje w wysokości prawie 10 milionów złotych. Najwięcej, bo 5,5 miliona złotych trafiło do Kielc.
– Projekt miasta ma duże znaczenie – ocenia wicemarszałek Renata Janik.
– W sumie obejmiemy wsparciem 338 uczestników. Projekt realizowany przez miasto Kielce zakłada bardzo szeroki zakres działań. To między innymi promowanie rodzicielstwa zastępczego w formie kampanii medialnej. Chętnych do tworzenia zawodowych pieczy zastępczych nie przybywa, tak, jak byśmy tego oczekiwali, dlatego to działanie jest niezbędne. W mieście powstanie także dzienny dom pobytu dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych – przybliża wicemarszałek.
Ponadto powstaną dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz dwie specjalistyczne świetlice środowiskowe. W świetlicach będą odbywać się zajęcia dla dzieci z problemami rozwojowymi. Pomocy udzielą logopedzi, a także fizjoterapeuci, bo przewidziano między innymi terapię integracji sensorycznej. W ramach projektu zostaną także zorganizowane obozy letnie i zimowiska.
Ośrodki dostosowane pod potrzeby wychowanków pieczy zastępczej najprawdopodobniej powstaną przy ulicy Leszczyńskiej, natomiast świetlice przy ulicy Kołłątaja oraz Sandomierskiej. Specjalistyczna filia klubu seniora z kolei będzie działać przy ulicy Marszałkowskiej.
– W gminie Daleszyce dzięki ponadmilionowej dotacji wsparcie otrzyma 30 osób – mówi Renata Segiecińska, szefowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
– Nasz projekt nazywa się „Elastyczni na rynku pracy”. Jest on skierowany do osób, które chcą pracować, jednak nie wiedzą, jak się za to zabrać. Uczestnicy będą działać w gminnym wolontariacie, by powoli wchodzić na rynek pracy – tłumaczy dyrektorka.
Każdy z uczestników projektu będzie miał też indywidualny plan działania i odbędzie 3-miesięczny staż zawodowy. W Skarżysku-Kamiennej z kolei wsparcie otrzyma 90 osób. Każda z nich dostanie indywidualną koncepcję rozwoju i powrotu do pracy. Na te działania miasto ma prawie 3 miliony złotych dofinansowania unijnego.