Czy Wodzisław ponownie będzie miastem? Gminni radni podjęli uchwałę o wszczęciu procedury w sprawie nadania miejscowości statusu miasta. Przegłosowali także uchwałę dotyczącą przeprowadzenia w tej kwestii konsultacji z mieszkańcami.
Wójt Dominik Łukasik powiedział, że są one niezbędne, aby rozwiać wszystkie wątpliwości oraz przedstawić plusy związane z przywróceniem praw miejskich. Jak dodał, rozmowy odbędą się we wszystkich 43 sołectwach, aby mieszkańcy mieli szansę wypowiedzieć się na ten temat.
– Podjęte uchwały to kontynuacja działań, jakie w tym temacie w kwietniu 2018 roku podjęła ówczesna Rada Gminy. Wtedy to skierowany został apel do Rady Ministrów o rozważenie możliwości przywrócenia praw miejskich w formie Rozporządzenia Rady Ministrów tym miejscowościom, które zostały ich pozbawione za karę w wyniku represji carskich. W odpowiedzi na ten apel w czerwcu 2018 roku szef MSWiA zwrócił się o przedstawienie opinii Rady Gminy, która poprzedzona będzie konsultacjami - mówił wójt Łukasik.
Jak tłumaczył, Wodzisław ze względu na swój charakter urbanistyczny i historyczny zasługuje na to, aby starać się o odzyskanie praw miejskich.
– To dla nas historyczny moment i szansa na odzyskanie tego, co kiedyś utracili nasi przodkowie za to, że angażowali się w walkę o odzyskanie niepodległości. Ponadto, dla Wodzisławia to również szansa na rozwój, na przyciągnięcie inwestorów oraz łatwiejsze pozyskiwanie pieniędzy. Nie ma co się bać utraty dodatków, przywilejów, wzrostu podatków, bo to jest w kompetencji radnych. Na przywróceniu praw miejskich Wodzisław może tylko zyskać – tłumaczył Dominik Łukasik.
Podczas sesji sekretarz gminy Renata Koziara przypomniała, iż w 2012 roku odbywały się już konsultacje społeczne w sprawie przywrócenia praw miejskich dla Wodzisławia. Jak mówiła, wtedy zakończyły się one negatywnie dla całej sprawy, ponieważ na 43 sołectwa tylko 3 opowiedziały się za przywróceniem statusu miasta.
– Za byli również mieszkańcy Wodzisławia. Ponieważ taka była decyzja większości mieszkańców gminy, ówczesna Rada zdecydowała, iż działania zakończą się na etapie konsultacji. Tym samym nie podjęto uchwały w sprawie złożenia wniosku o przywrócenie praw miejskich – dodała.
Inicjatorem wszczęcia procedury w sprawie przywrócenia praw miejskich było Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia. Podczas sesji jego członkowie nie kryli zadowolenia z uchwały podjętej przez radnych. Jak mówili, mają nadzieję, że tym razem konsultacje zakończą się pomyślnie dla sprawy.
Teresa Szwaczka, prezes Towarzystwa powiedziała, że w świadomości mieszkańców, Wodzisław już jest miastem z pięknym Rynkiem, zabudową, infrastrukturą i usługami. Jak podkreśliła, w tej sprawie pisali do premiera Mateusza Morawieckiego, który będąc w maju w Wodzisławiu, obiecał pomoc w tej sprawie.
– Mieszkańcy Wodzisławia byli ukarani za udział w powstaniu, dlatego my teraz chcemy, aby ta kara została zniesiona, ponieważ ich walka jest dla nas chwałą. Jesteśmy z nich dumni - dodała prezes Szwaczka.
W przyszłym tygodniu ma zostać powołany zespół konsultacyjny odpowiedzialny za przeprowadzenie konsultacji.