Świętokrzyskie gminy mogą starać się o pieniądze na utylizację azbestu. Rząd na jego usuwanie przyznał kolejne środki. Do 2032 roku azbest ma zostać całkowicie wyeliminowany w Polsce, przy czym w przeciągu najbliższych dwóch lat ma zostać usuniętych ponad 285 tysięcy ton.
Tymczasem jak szacuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach, aż 300 tysięcy ton tego rakotwórczego materiału może występować jeszcze w województwie świętokrzyskim.
– Nasz region jest specyficzny, ponieważ powstawało w nim dużo pokryć z azbestem. To problem głównie małych miejscowości, bo w aglomeracjach już się z nim uporano – mówi prezes.
Dodaje, że azbest jest bardzo szkodliwy. Niewidoczne pyłki dostają się do powietrza, następnie osadzają na płucach, co może doprowadzić do poważnych chorób onkologicznych.
Od dziś, 15 lipca w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska gminy mogą składać wnioski i pozyskać w ten sposób pieniądze na usuwanie azbestu. Dotowane będą działania prowadzone od stycznia bieżącego roku do końca października. Do rozdysponowania są 3 miliony 200 tysięcy złotych. Najwięcej pieniędzy mogą otrzymać najbiedniejsze gminy, które odnotowują dochód podatkowy na jednego mieszkańca na poziomie poniżej 1500 złotych. W takiej sytuacji gmina może dostać stuprocentową dotację.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki podkreśliła, że usuwanie azbestu to ważne działanie rządu wpływające na poprawę czystości powietrza, a co za tym idzie, zwiększające atrakcyjność regionu.
– To jest wyraz naszej troski o środowisko naturalne, które w województwie świętokrzyskim jest piękne i stanowi o naszym potencjale jako regionu. Takie programy pomagają ten potencjał wykorzystać. Turyści, wybierając miejsce wypoczynku, kierują się stanem środowiska naturalnego – mówi.
Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń przyznaje, że przez wiele lat były prowadzone działania, mające na celu utylizację azbestu, przez co dziś trudniej namówić mieszkańców do takiej inwestycji.
– Dlatego też z wielką satysfakcją witam ten program. Każda tona azbestu, która zniknie ze świętokrzyskiego, to jest czystsze powietrze, zdrowie, a także bezpieczeństwo obywateli - mówi senator.
Dotychczas w województwie świętokrzyskim udało się zutylizować 50 tysięcy ton azbestu.